Whatsapp
Tıkla Ara
☰ Menü
× ANASAYFA HAKKIMIZDA SEO PAKETLERİ SEO İLETİŞİM

Çalışma başlangıcında 5 Bin içerik hediye !


İNTERNET SEO WEB SEO

 

 

 

İNTERNET SEO

WEB SEO

http://goo.gl/82LKaM

 

 

WEB SEO , arama motorlarının web sayfalarını daha kolay bir şekilde taramasına olanak sağlayan teknik düzenlemelerdir. İngilizce kısaca "SEO" ( İnternet SEO ) olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte arama motorları, arama sonuçlarını listelerken algoritmik yani matematiksel bir yapı kullanmaktadır. Bu nedenle web geliştiricileri; yazmış oldukları sayfaları bu ayrıntıya dikkat ederek oluşturmak durumundadır. İnternetin ekonomik anlamdaki gücünün artması neticesinde hızla yaygınlaşmaya başlamıştır.

 

Web Seo İşlemleri

 

Web sitesine yapılacak işlemler, WEB SEO uzmanları tarafından iki yönlü olarak değerlendirilir.

 

Site İçi SEO ( On Page WEB SEO )

 

Site içi düzenlemeler; arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde okumalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları; herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini gözönünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Zaten arama motorlarının en büyük amacı da kullanıcıların istediği sonuçları onlara sunmak.

 

Site içi WEB SEO işlemlerine örnek olarak "W3C Geçerlemesi, robots.txt, uygun başlığın kullanılması, görsellerdeki çözünürlük kalitesi, alan adı (domain) uygunluğu, özgün içerik, site hızı" gibi metodlar gösterilebilir.

 

Site Dışı WEB SEO ( Off Page WEB SEO )

 

Site dışı İnternet SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olmasıdır. Backlink, bir web sitesinin diğer bir siteye verdiği linktir. Ancak başta Google olmak üzere tüm arama motorları; manipüle edilmiş backlinklere karşıdır. Bunun nedeni, backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları, yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafından gerçekten beğenilen web sitesi yapmak ve bu web sitesinde ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanların sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz.

 

Backlinkler dışında arama motorları; kullanıcı deneyimlerini gözönünde bulundurarak web dünyasındaki birçok sinyalden yararlanır ve algoritmalarını bu sinyaller ile dayandırır. Sosyal medyadaki etkinlik, marka bilinilirliği gibi birçok etken de arama motorlarının dikkat ettiği alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

 

Black Hat WEB SEO

 

Çeşitli onaylanmayan yöntemlerle arama motorunun çalışmasını manipüle ederek bir sitenin ilgili veya hedef anahtar kelimede öne çıkmasını sağlamaya çalışma işlemidir. Yöntemlerden bazıları;

 

İnternet seo için Anahtar Kelime Yığınları,

İnternet seo için Çıkış Sayfaları,

İnternet seo için Bilgisayar tarafından otomatik yazılan sayfalar,

İnternet seo için İkiz Sayfalar,

İnternet seo için Küçük makaleler,

İnternet seo için Görünmez Yazılar

Olarak sıralanabilir. Black Hat WEB SEO teknikleri, onaylanmayan yollar olduğu için; Alan adının tamamen veya kısmen indexlerden çıkarılması ile de sonuçlanabilmektedir.

 

Tarihçe

 

Bu kavram, ilk olarak 2006 yılında Rohit Bhargava tarafından ortaya atılmıştır. 2006 yılında yazdığı makalesinde Rohit, sosyal medya optimizasyonundan bahsetti ve 5 maddelik bir liste yayınladı. Bu makale; dijital pazarlamacılar tarafından fazlasıyla tartışıldı ve dikkat çekti. Daha sonra çeşitli kişilerce bu liste genişletilerek 16 maddelik bir liste oluştu. İlk makalesinin yayınında 4 yıl sonra Rohit, yayınladığı 5 maddelik listeyi revize ederek değiştirdi.

 

Mashup : Bir ya da daha fazla kaynaktan API ve benzeri servisler tarafından ham dataları alarak, dataları yeni bir forma dönüştürerek hizmet veren web siteleridir. Örneğin, merkez bankası sitesinden döviz kurlarının XML formatında alınarak yeni bir tasarım içinde sunularak oluşturulan web sitesi, bir "mashup"tır.

 

 

Arama Motoru Optimizasyon İnternet SEO Süreci

 

Optimizasyon sürecine ilişkin aşamaların bazıları şunlar olabilir:

 

İnternet seo için Statik IP

İnternet seo için W3C geçerlemesi

İnternet seo için LSI tekniği ile eşdeğer içerikli kelimelerin içeriğe yansıtılması

İnternet seo için Sayfalara uygun başlıklar seçilmesi (Title)

İnternet seo için "robots.txt" dosyasının kullanımı

İnternet seo için Meta etiketlerin kullanımı

İnternet seo için İçeriğin özgün olması (başka sitelerden kopyalanmamış olması)

İnternet seo için Siteiçi dolaşımın düzenlenmesi

İnternet seo için Sitenin içeriği ile alâkalı başka sitelerden bağlantı toplanması

İnternet seo için Sitenin seçilen anahtar kelimelerin site içeriğindeki yoğunluğunun belirlenmesi

İnternet seo için Arama motoru örümceklerinin siteyi daha hızlı taraması için site haritası oluşturmak

İnternet seo için İlgili anahtar kelimeleri kalın veya italik şekil gibi özellikler kullanarak önplana çıkarmak

İnternet seo için Tablo düzeni ile tasarlanmamış, CSS tabanlı sitelerin oluşturulması

İnternet seo için Bir sayfadaki link sayısının 100'ün altında tutulması

İnternet seo için Resim alt etiketlerinin içerik ile uyumlu hâle getirilmesi

İnternet seo için Site açılış hızına doğrudan etki edebilecek unsurların gözden geçirilmesi

İnternet seo için Kullanıcı dostu url yapısı tercih edilmesi

İnternet seo için Sitedeki tüm metinlerin site geneli ile uyumlu olması

İnternet seo için "404" sayfalarının çalışan bir sayfaya yönlendirilmesi

İnternet seo için Site için yerel uzantılar kullanmak

İnternet seo için Sitede güvenlik sertifikası kullanmak

İnternet seo için Site için Favicon görseli kullanmak

İnternet seo için Sitenin içerik-kod oranı

İnternet seo için Sitenin güncel içerik ile beslenmesi

İnternet seo için Sitede kullanılan resimlerin özgün olması

İnternet seo için Sitede kullanılan resimlere yükseklik ve genişlik değeri atanması

İnternet seo için Sitenin barındırıldığı sunucunun yerel olması (yerel arama sonuçları hedeflendiğinde geçerlidir)

İnternet seo için Sitenin sosyal medyada bilinirliğini arttırmak

İnternet seo için Site içinden, otoriter sitelere Dofollow veya Nofollow etiketleri ile işaretlenmiş link çıkışları vermek

İnternet seo için Siteyi çeşitli nedenlerle oluşabilecek muhtemel yayın kesintilerinden korumak

İnternet seo için Bir site ile ziyaretçiler arasında karşılıklı alışverişe dayalı bir ilişki oluşturmak

İnternet seo için Gereksiz Javascript kodlardan (kullanıcının içeriğe odaklanmasını kesen uygulamalardan) siteyi arındırmak

İnternet seo için Google Insights puanlamasında mobil ve masaüstü olmak üzere iki alanda da 70 üzeri puan elde etmek

İnternet seo için Alan adı seçimi

İnternet seo için Arama motoru optimizasyonu çalışmasında 'domain'in oldukça büyük etkisi vardır. Bu faktörler:

İnternet seo için Alan adının uzun süreden beri kaydedilmiş olması

İnternet seo için Alan adının ilgili anahtar kelimeleri içermesi

 

 

WEB SEO

 

 

Search engine optimization (WEB SEO) is the process of affecting the visibility of a website or a web page in a search engine's unpaid results—often referred to as "natural," "organic," or "earned" results. In general, the earlier (or higher ranked on the search results page), and more frequently a site appears in the search results list, the more visitors it will receive from the search engine's users. WEB SEO may target different kinds of search, including image search, local search, video search, academic search, news search and industry-specific vertical search engines.

 

As an Internet marketing strategy, WEB SEO considers how search engines work, what people search for, the actual search terms or keywords typed into search engines and which search engines are preferred by their targeted audience. Optimizing a website may involve editing its content, HTML and associated coding to both increase its relevance to specific keywords and to remove barriers to the indexing activities of search engines. Promoting a site to increase the number of backlinks, or inbound links, is another WEB SEO tactic. As of May 2015, mobile search has finally surpassed desktop search, Google is developing and pushing mobile search as the future in all of its products and many brands are beginning to take a different approach on their internet strategies.

 

Webmasters and content providers began optimizing sites for search engines in the mid-1990s, as the first search engines were cataloging the early Web. Initially, all webmasters needed to do was to submit the address of a page, or URL, to the various engines which would send a "spider" to "crawl" that page, extract links to other pages from it, and return information found on the page to be indexed. The process involves a search engine spider downloading a page and storing it on the search engine's own server, where a second program, known as an indexer, extracts various information about the page, such as the words it contains and where these are located, as well as any weight for specific words, and all links the page contains, which are then placed into a scheduler for crawling at a later date.

 

Site owners started to recognize the value of having their sites highly ranked and visible in search engine results, creating an opportunity for both white hat and black hat SEO practitioners. According to industry analyst Danny Sullivan, the phrase "search engine optimization" probably came into use in 1997. Sullivan credits Bruce Clay as being one of the first people to popularize the term.On May 2, 2007, Jason Gambert attempted to trademark the term SEO by convincing the Trademark Office in Arizona that SEO is a "process" involving manipulation of keywords, and not a "marketing service."

 

Early versions of search algorithms relied on webmaster-provided information such as the keyword meta tag, or index files in engines like GOSEOO. Meta tags provide a guide to each page's content. Using meta data to index pages was found to be less than reliable, however, because the webmaster's choice of keywords in the meta tag could potentially be an inaccurate representation of the site's actual content. Inaccurate, incomplete, and inconsistent data in meta tags could and did cause pages to rank for irrelevant searches. Web content providers also manipulated a number of attributes within the HTML source of a page in an attempt to rank well in search engines.

 

By relying so much on factors such as keyword density which were exclusively within a webmaster's control, early search engines suffered from abuse and ranking manipulation. To provide better results to their users, search engines had to adapt to ensure their results pages showed the most relevant search results, rather than unrelated pages stuffed with numerous keywords by unscrupulous webmasters. Since the success and popularity of a search engine is determined by its ability to produce the most relevant results to any given search, poor quality or irrelevant search results could lead users to find other search sources. Search engines responded by developing more complex ranking algorithms, taking into account additional factors that were more difficult for webmasters to manipulate.

 

By 1997, search engine designers recognized that webmasters were making efforts to rank well in their search engines, and that some webmasters were even manipulating their rankings in search results by stuffing pages with excessive or irrelevant keywords. Early search engines, such as Altavista and Infoseek, adjusted their algorithms in an effort to prevent webmasters from manipulating rankings.

 

In 2005, an annual conference, AIRWeb, Adversarial Information Retrieval on the Web was created to bring together practitioners and researchers concerned with search engine optimisation and related topics.

 

Companies that employ overly aggressive techniques can get their client websites banned from the search results. In 2005, the Wall Street Journal reported on a company, Traffic Power, which allegedly used high-risk techniques and failed to disclose those risks to its clients. Wired magazine reported that the same company sued blogger and SEO Aaron Wall for writing about the ban. Google's Matt Cutts later confirmed that Google did in fact ban Traffic Power and some of its clients.

 

Some search engines have also reached out to the WEB SEO industry, and are frequent sponsors and guests at WEB SEO conferences, chats, and seminars. Major search engines provide information and guidelines to help with site optimization. Google has a Sitemaps program to help webmasters learn if Google is having any problems indexing their website and also provides data on Google traffic to the website. Bing Webmaster Tools provides a way for webmasters to submit a sitemap and web feeds, allows users to determine the crawl rate, and track the web pages index status.

 

Relationship with Google

 

In 1998, Graduate students at Stanford University, Larry Page and Sergey Brin, developed "Backrub," a search engine that relied on a mathematical algorithm to rate the prominence of web pages. The number calculated by the algorithm, PageRank, is a function of the quantity and strength of inbound links. PageRank estimates the likelihood that a given page will be reached by a web user who randomly surfs the web, and follows links from one page to another. In effect, this means that some links are stronger than others, as a higher PageRank page is more likely to be reached by the random surfer.

 

Page and Brin founded Google in 1998. Google attracted a loyal following among the growing number of Internet users, who liked its simple design. Off-page factors (such as Page Rank and hyperlink analysis) were considered as well as on-page factors (such as keyword frequency, meta tags, headings, links and site structure) to enable Google to avoid the kind of manipulation seen in search engines that only considered on-page factors for their rankings. Although Page Rank was more difficult to game, webmasters had already developed link building tools and schemes to influence the Inktomi search engine, and these methods proved similarly applicable to gaming PageRank. Many sites focused on exchanging, buying, and selling links, often on a massive scale. Some of these schemes, or link farms, involved the creation of thousands of sites for the sole purpose of link spamming.

 

By 2004, search engines had incorporated a wide range of undisclosed factors in their ranking algorithms to reduce the impact of link manipulation. In June 2007, The New York Times' Saul Hansell stated Google ranks sites using more than 200 different signals. The leading search engines, Google, Bing, and Yahoo, do not disclose the algorithms they use to rank pages. Some WEB SEO practitioners have studied different approaches to search engine optimization, and have shared their personal opinions. Patents related to search engines can provide information to better understand search engines.

 

In 2005, Google began personalizing search results for each user. Depending on their history of previous searches, Google crafted results for logged in users. In 2008, Bruce Clay said that "ranking is dead" because of personalized search. He opined that it would become meaningless to discuss how a website ranked, because its rank would potentially be different for each user and each search.

 

In 2007, Google announced a campaign against paid links that transfer PageRank. On June 15, 2009, Google disclosed that they had taken measures to mitigate the effects of PageRank sculpting by use of the nofollow attribute on links. Matt Cutts, a well-known software engineer at Google, announced that Google Bot would no longer treat nofollowed links in the same way, in order to prevent WEB SEO service providers from using nofollow for PageRank sculpting. As a result of this change the usage of nofollow leads to evaporation of pagerank. In order to avoid the above, WEB SEO engineers developed alternative techniques that replace nofollowed tags with obfuscated Javascript and thus permit PageRank sculpting. Additionally several solutions have been suggested that include the usage of iframes, Flash and Javascript.

 

In December 2009, Google announced it would be using the web search history of all its users in order to populate search results.

 

On June 8, 2010 a new web indexing system called Google Caffeine was announced. Designed to allow users to find news results, forum posts and other content much sooner after publishing than before, Google caffeine was a change to the way Google updated its index in order to make things show up quicker on Google than before. According to Carrie Grimes, the software engineer who announced Caffeine for Google, "Caffeine provides 50 percent fresher results for web searches than our last index..."

 

Google Instant, real-time-search, was introduced in late 2010 in an attempt to make search results more timely and relevant. Historically site administrators have spent months or even years optimizing a website to increase search rankings. With the growth in popularity of social media sites and blogs the leading engines made changes to their algorithms to allow fresh content to rank quickly within the search results.

 

In February 2011, Google announced the Panda update, which penalizes websites containing content duplicated from other websites and sources. Historically websites have copied content from one another and benefited in search engine rankings by engaging in this practice, however Google implemented a new system which punishes sites whose content is not unique. The 2012 Google Penguin attempted to penalize websites that used manipulative techniques to improve their rankings on the search engine, and the 2013 Google Hummingbird update featured an algorithm change designed to improve Google's natural language processing and semantic understanding of web pages.

 

NEW LİNES;

internet seo, web seo, seo web, seo internetAdana WEB SEO, Adıyaman WEB SEO, Afyon WEB SEO, Ağrı WEB SEO, Ankara WEB SEO, Antalya WEB SEO, Artvin WEB SEO, Aydın WEB SEO, Balıkesir WEB SEO, Bilecik WEB SEO, Bingöl WEB SEO, Bitlis WEB SEO, Bolu WEB SEO, Burdur WEB SEO, Bursa WEB SEO, Çanakkale WEB SEO, Çankırı WEB SEO, Çorum WEB SEO, Denizli WEB SEO, Diyarbakır WEB SEO, Edirne WEB SEO, Elazığ WEB SEO, Erzincan WEB SEO, Ardahan WEB SEO, Iğdır WEB SEO, Eskişehir WEB SEO, Gaziantep WEB SEO, Giresun WEB SEO, Gümüşhane WEB SEO, Hakkari WEB SEO, Hatay WEB SEO, Isparta WEB SEO, İçel (Mersin) WEB SEO, İstanbul WEB SEO, İzmir WEB SEO, Kars WEB SEO, Kastamonu WEB SEO, Kayseri WEB SEO, Kırklareli WEB SEO, Kocaeli WEB SEO, Konya WEB SEO, Kütahya WEB SEO, Malatya WEB SEO, Manisa WEB SEO, Kahramanmaraş WEB SEO, Mardin WEB SEO, Muğla WEB SEO, Muş WEB SEO, Karabük WEB SEO, Kilis WEB SEO, Nevşehir WEB SEO, Niğde WEB SEO, Ordu WEB SEO, Rize WEB SEO, Sakarya WEB SEO, Samsun WEB SEO, Siirt WEB SEO, Sinop WEB SEO, Sivas WEB SEO, Tekirdağ WEB SEO, Tokat WEB SEO, Trabzon WEB SEO, Tunceli WEB SEO, Şanlı Urfa WEB SEO, Uşak WEB SEO, Van WEB SEO, Yozgat WEB SEO, Zonguldak WEB SEO, Aksaray WEB SEO, Bayburt WEB SEO, Karaman WEB SEO, Kırıkkale WEB SEO, Batman WEB SEO, Şırnak WEB SEO, Bartın WEB SEO, Yalova WEB SEO, Karabük WEB SEO, Kilis WEB SEO, Osmaniye WEB SEO, Düzce WEB SEO