Whatsapp
Tıkla Ara
☰ Menü
× ANASAYFA HAKKIMIZDA SEO PAKETLERİ SEO İLETİŞİM

Çalışma başlangıcında 5 Bin içerik hediye !


SEO TEKNİKLERİ

 

SEO TEKNİKLERİ

 http://goo.gl/j5Frpq

 

SEO Teknikleri Site içi SEO Teknikleri ve Site dışı SEO teknikleri olarak 2 çeşidi bulunan bir Arama motoru algoritma uyumluluğudur.

Google seo denildiğinde akla gelen ilk şey Google sıralama yükselmesidir. Ancak aslında yanlış bir kanıdır. Aslen olması ve düşünülmesi gereken türkçe anlamıdır ki bu şekilde doğru olan sonuca varabilelim. Google seo ile asıl yapılan şey Google arama motoruna optimize olmaktır. Peki bu ne demektir, Google arama motoruna optimizasyon, sizlerden İnsan olarak görebileceğiniz bir Google'ın istedikleridir. Aslında Google ile uyumlaşma site ziyaretçilerinizle de uyumlaşmadır, sadece ufak birkaç yazılım aşamasından sonra esas yapılması gereken site ziyaretçilerinizi düşünmektir.

Google arama sonuçları sayfasında organik arama sonuçlarının yanı sıra genellikle ödemeli reklamların da ("Reklamlar" veya "Sponsorlu" ifadesiyle belirtilir) görüntülendiğini unutmayın. Google ile reklam vermenizin, sitenizin arama sonuçlarımızdaki durumu üzerinde hiçbir etkisi olmaz. Google, siteleri ücret karşılığında arama sonuçlarımıza eklemez veya sitelerin sıralamasını değiştirmez. Organik arama sonuçlarımızda görünmenin herhangi bir maliyeti yoktur. Search Console, resmi Web Yöneticisi Merkezi blog'u ve tartışma forumumuz gibi ücretsiz kaynaklarda sitenizi organik arama için nasıl optimize edebileceğiniz konusunda bol miktarda bilgi bulabilirsiniz.

Google SEO Teknikleri araştırmanıza başlamadan önce tüketici olarak bilgi sahibi olmanız ve arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız çok faydalı olur.

Bir SEO ile çalışmayı düşünüyorsanız ne kadar çabuk harekete geçerseniz o kadar iyi olur. SEO ile çalışmaya başlamak için en uygun zaman bir siteyi yeniden tasarlamayı veya yeni bir siteyi devreye sokmayı düşündüğünüz zamandır. Bu şekilde SEO'nuz ve siz, daha en başından sitenizin, arama motorlarına uygun bir şekilde tasarlanmasını sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte iyi bir SEO, mevcut bir siteyi de iyileştirmeye yardımcı olabilir.

SEO TEKNİKLERİ

ÖNEMLİ NOKTALAR

 Kimse Google’da birinci sıra garantisi veremez.

 

Sıralama garantisi veren, Google ile “özel ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a "öncelikli gönder" hizmetinin tanıtımını yapan SEO’lara karşı dikkatli olun. Google için öncelikli gönderme yoktur. Aslında bir siteyi Google'a doğrudan göndermenin tek yolu Google Site ekleme'dir.

 

Gizemli ve amaçlarını açıkça ifade etmeyen şirketlere karşı dikkatli olun.

 

Belirsiz olduğunu hissettiğiniz konularda kendilerinden açıklama isteyin. SEO sizin adınıza köprü sayfalar veya “ıskarta” alan adları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerik oluşturursa, siteniz Google dizininden tamamen kaldırılabilir. En nihayetinde, iş verdiğiniz şirketlerin faaliyetlerinden siz sorumlu olursunuz, bu nedenle söz konusu şirketlerin size hangi amaçla "yardımcı olduklarını" tam olarak bilmeniz gerekir. SEO'nun sunucunuza FTP erişimi varsa, sitenizde yapmakta olduğu tüm değişiklikleri açıklayabilmelidir.

 

Asla bir SEO'ya bağlantınız olmamalı.

 

"Herkese açık" bağlantıların, bağlantı popülerlik planlarının veya sitenizi binlerce arama motoruna göndermenin gücünden bahseden SEO'lardan uzak durun. Bunlar tipik olarak başlıca arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamanızı, en azından sizin pozitif olarak düşündüğünüz şekilde etkilemeyen yararsız uygulamalardır.

 

Bilerek seçim yapın.

 

Bir SEO ile çalışıp çalışmayacağınızı düşünürken, sektörle ilgili birkaç araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin bir yolu da elbette Google’dır. Oldukça agresif bir SEO ile ilgili basında çıkan bu makale gibi ders çıkarılacak öyküleri bulup okuyun...

Google özel olarak belirli şirketlerle ilgili yorum yapmıyor olsa da, kendini SEO olarak adlandıran ve kabul edilen iş tekniklerinin dışında olduğu kesin olan uygulamalarla çalışan bazı şirketlerle karşılaşmaktadır. Dikkatli olun.

 

Paranızın nereye gittiğini bilin.

 

Google, arama sonuçlarında asla para karşılığı daha iyi bir sıralama sözü vermese de diğer pek çok arama motoru, tıklama başına ödeme veya sıralamaya dahil edilen sayfa başına ödeme üzerinden sağlanan sonuçları normal web arama sonuçlarıyla birleştirir. Bazı SEO’lar size arama motorlarında üst sıralara yerleştirme sözü verir, ancak sizi arama sonuçları yerine reklam bölümüne yerleştirir. Hatta bazı SEO'lar diğer arama motorlarını “kontrol” ettikleri izlenimi oluşturmak ve kendilerini tercih edilen konumunda göstermek için teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirir. Reklamlarımızın açık bir şekilde belirtilmesi ve arama sonuçlarımızdan ayrı tutulması sayesinde bu hile Google’da işe yaramaz. Yine de çalışmayı düşündüğünüz SEO’ya hangi ödemelerin sıralamaya kalıcı olarak eklenmek için, hangilerinin de geçici reklamlara ayrıldığını sormayı ihmal etmeyin.

 

ON PAGE SEO

SİTE İÇİ SEO - ON PAGE SEO

 

Site içi düzenlemeler; arama motorlarının siteyi düzenli bir şekilde okumalarına ve anlamlandırmasına yardımcı olur. Arama motorları; herhangi bir siteyi içeriği ile değerlendirirken kullanıcı deneyimini gözönünde bulundurur ve algoritmasını o deneyimlere paralel olarak oluşturur. Zaten arama motorlarının en büyük amacı da kullanıcıların istediği sonuçları onlara sunmak.

Site içi SEO işlemlerine örnek olarak "W3C Geçerlemesi, robots.txt, uygun başlığın kullanılması, görsellerdeki çözünürlük kalitesi, alan adı (domain) uygunluğu, özgün içerik, site hızı" gibi metodlar gösterilebilir.

 

OFF PAGE SEO

SİTE DIŞI SEO - OFF PAGE SEO

 

Site dışı SEO yapmak için çok sayıda farklı teknikler vardır. En popüler olanları ise sitenin kaliteli ve yüksek backlink sayısına sahip olmasıdır. Backlink, bir web sitesinin diğer bir siteye verdiği linktir. Ancak başta Google olmak üzere tüm arama motorları; manipüle edilmiş backlinklere karşıdır. Bunun nedeni, backlinklerin arama motorları nezdinde bir referans olmasıdır. Dolayısıyla arama motorları, yapay bir referansı kabul etmeyecektir. Bu bağlamda web sitesine gelen backlinklerin gerçek kullanıcılar tarafından gerçekten verilmesi gerekmektedir. Bunun gerçekleştirilmesi de kaliteli ve insanlar tarafından gerçekten beğenilen web sitesi yapmak ve bu web sitesinde ilgi çekici içerikler yayınlamaktır. Bu sayede insanların sitenize backlink vermesini sağlayabilirsiniz.

Backlinkler dışında arama motorları; kullanıcı deneyimlerini gözönünde bulundurarak web dünyasındaki birçok sinyalden yararlanır ve algoritmalarını bu sinyaller ile dayandırır. Sosyal medyadaki etkinlik, marka bilinilirliği gibi birçok etken de arama motorlarının dikkat ettiği alanlardır. Dolayısıyla bu alanlardaki etkinliğe de önem verilmelidir.

 

BLACK HAT SEO

BLACK HAT SEO

 

Çeşitli onaylanmayan yöntemlerle arama motorunun çalışmasını manipüle ederek bir sitenin ilgili veya hedef anahtar kelimede öne çıkmasını sağlamaya çalışma işlemidir. Yöntemlerden bazıları;

 

Anahtar Kelime Yığınları,

Çıkış Sayfaları,

Bilgisayar tarafından otomatik yazılan sayfalar,

İkiz Sayfalar,

Küçük makaleler,

Görünmez Yazılar

Olarak sıralanabilir. Black Hat SEO teknikleri, onaylanmayan yollar olduğu için; Alan adının tamamen veya kısmen indexlerden çıkarılması ile de sonuçlanabilmektedir.

 

ALAN ADI SEÇİMİ - SEO

 

Arama motoru optimizasyonu çalışmasında 'domain'in oldukça büyük etkisi vardır. Bu faktörler:

 

* Alan adının uzun süreden beri kaydedilmiş olması

* Alan adının ilgili anahtar kelimeleri içermesi

 

SEO - TERİMLER

 

SEO : Arama Motoru Optimizasyonu

 

Onpage: Sitenin ilk sayfası üzerinde yapılan anahtar kelime odaklı iyileştirmeler için kullanılır.

 

Pagerank (PR): Google’ın sayfalara verdiği sayısal değer. / Yeşil çubuktaki sayı.

 

Pagerank Güncellemesi: Google’ın sayfa değerlerini yaklaşık 3 ayda bir yenilemesi / Yeşil çubuktaki sayının belirli aralıklarla güncellenmesi.

 

Backlink: Başka sitelerden, size verilen bağlantı, köprü, link. / Pagerankın temel taşı.

 

Trustrank: Sitenin arama motorları üzerindeki güvenilirliğine verilen puan.

 

Outlink: Sizin başka sayfalara verdiğiniz bağlantı, köprü, link.

 

Link Değişimi: Karşılıklı link alışverişi / linkleme.

 

Google Dance: Google mühendislerinin yaptığı algoritmalar üzerindeki güncellemelerden dolayı sıralamalarda meydana gelen dalgalanmalar.

 

Metatag: Web sayfasını Google'a tanıtırken kullanılan kodlar.

 

Sandbox: Google'ın, optimizasyon uygulamalarında illegal yolları seçenleri cezalandırması.

 

Filtre: Google'ın sandbox ya da ban cezalarından önce verdiği ufak sıralama kayıplarının oluştuğu ceza türü.

 

SEF: Açılımı, "Search Engine Friendly" şeklindedir. Sayfa linkini anahtar kelimelerden oluşturmayı amaçlar.

 

Google Panda: Google, bu uygulaması ile internet sitelerini belirli kriterlere göre sınıflandırır. Bu sınıflandırma neticesinde çıkan sonuçlara göre de sitelere arama sonuçlarında yer verir.

 

Search Engine Hidden: Gizli Arama Motoru optimizasyonu.

 

Adsense: Google’ın webmasterlara sunduğu bir reklâm sistemidir. Sayfa içeriğine göre reklâm konulur; tıklanma oranı arttığı için tercih edilir.

 

Adwords: Google Adsense’in reklâm verenlere yönelik bölümüdür. Ücret karşılığı reklâmınızı adsense kullanıcısı sitelerinde yayımlatabilirsiniz.

 

Spam: Arama sonuçlarında yükselme elde etmek için içeriklerin ve anahtar kelimelerin yüksek sayıda yinelenmesidir.

 

Link Tarlası: Link değişimlerinin abartılması sonucu yüzlerce linkin yer aldığı sayfa/site.

 

Fake PR: Pagerank değerinin sahte olması. Örneğin; gerçek pagerank değeri 2 olan bir sitenin, pagerank değeri 6 olan sitenin pagerank değerini kendine kopyalaması.

 

SMO: Sosyal Medya Optimizasyonu

 

Referans Link: Başkalarının sizin linklerinizi diğer kaynaklarda referans olarak göstermesi.

 

Orantılı Backlink: Siteye oluşturulan bağlantıların, orantılı bir şekilde alt sayfalara da oluşturulması.

 

SEO TEKNİKLERİ

 

SEO, ADALAR SEO TEKNİKLERİ, ARNAVUTKÖY SEO TEKNİKLERİ, ATAŞEHİR SEO TEKNİKLERİ, AVCILAR SEO TEKNİKLERİ, BAĞCILAR SEO TEKNİKLERİ, BAHÇELİEVLER SEO TEKNİKLERİ, BAKIRKÖY SEO TEKNİKLERİ, BAŞAKŞEHİR SEO TEKNİKLERİ, BAYRAMPAŞA SEO TEKNİKLERİ, BEŞİKTAŞ SEO TEKNİKLERİ, BEYLİKDÜZÜ SEO TEKNİKLERİ, BEYOĞLU SEO TEKNİKLERİ, BÜYÜKÇEKMECE SEO TEKNİKLERİ, BEYKOZ SEO TEKNİKLERİ, ÇATALCA SEO TEKNİKLERİ, ÇEKMEKÖY SEO TEKNİKLERİ, ESENLER SEO TEKNİKLERİ, ESENYURT SEO TEKNİKLERİ, EYÜP SEO TEKNİKLERİ, FATİH SEO TEKNİKLERİ, GAZİOSMANPAŞA SEO TEKNİKLERİ, GÜNGÖREN SEO TEKNİKLERİ, KADIKÖY SEO TEKNİKLERİ, KAĞITHANE SEO TEKNİKLERİ, KARTAL SEO TEKNİKLERİ, KÜÇÜKÇEKMECE SEO TEKNİKLERİ, MALTEPE SEO TEKNİKLERİ, PENDİK SEO TEKNİKLERİ, SANCAKTEPE SEO TEKNİKLERİ, SARIYER SEO TEKNİKLERİ, SİLİVRİ SEO TEKNİKLERİ, SULTANBEYLİ SEO TEKNİKLERİ, SULTANGAZİ SEO TEKNİKLERİ, ŞİLE SEO TEKNİKLERİ, ŞİŞLİ SEO TEKNİKLERİ, TUZLA SEO TEKNİKLERİ, ÜSKÜDAR SEO TEKNİKLERİ, ÜMRANİYE SEO TEKNİKLERİ, ZEYTİNBURNU SEO TEKNİKLERİ, İSTANBUL SEO TEKNİKLERİ, SEO TEKNİKLERİ İSTANBUL, ANKARA SEO TEKNİKLERİ, SEO TEKNİKLERİ ANKARA, İZMİR SEO TEKNİKLERİ, SEO TEKNİKLERİ İZMİR, SEO TEKNİKLERİ BURSA, BURSA SEO TEKNİKLERİ