Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Soner Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Seo Blog / Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır

5
(11)

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır ?

Seo hizmetinin ilk aşamasında anahtar kelime analizi yapılmaktadır. Anahtar kelime analizinizi en iyi bir şekilde yapabilmek için SEO hizmetinin ilk aşamasında anahtar kelime analizi yapılmaktadır. Anahtar kelime analizinizi en iyi bir şekilde yapabilmek için hedeflerinizi belirleyip çalışmanızın başarıyla tamamlanmasının en büyük adımıdır. Anahtar kelimenizi profesyonel bir kurumdan destek alarak oluşturmanızı tavsiye ederiz. Peki analiz nasıl gerçekleştirilmelidir, hangi şartlar altında anahtar kelimenizi bulup işe yarayıp yaramadığını nasıl tespit edebilirsiniz?

İnternet ortamı üzerinde farklı SEO araçları ile analizlerini gerçekleştirebilirsiniz. Lakin en etkili yöntem sektörde bulunan firmaların dönüşüm ve rekabet oranını araştırarak bir hizmet başlatabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yaparken, rakiplerinizin durumunu tespit etmek son derece önemli bir noktadır. Kimlerle çalıştığınızı bilmeli ve onların üstüne çıkabilmek için yeni stratejiler geliştirmelisiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Öncelikle örneklendirme üzerinden bir yol çizebiliriz. Çanta sektöründe var olduğumuzu sayalım. İlk olarak ürünün modeli üzerinde bir araştırma yapabiliriz. Burada önümüze farklı seçenekler çıkacaktır.

  • Ürünün Cinsi
  • Ürünün modeli
  • Ürünün markası
  • Ürünün kalitesi
  • Ürünün ne tarz kumaştan yapıldığı gibi

Varyasyonları değerlendirerek hedef kelime kriterlerimizi daraltmış oluruz. Çanta kelimesi çok geniş bir kapsamdır. Ziyaretçinin ne tarzda bir çanta alabileceğini ya da seçebileceğini bilemeyiz. Fakat kriterleri en aza indirip daraltarak en sağlıklı sonuca ulaşabiliriz.

Arama motorları arasında en popüler olanı Google’dır. Bu nedenle ara arama motoru optimizasyonu yapacağınız kelimeler için Google arama motorundan yardım almalısınız. Google’ın önerdiği anahtar kelimelerden yola çıkarak çalışmalar elde edebilirsiniz. Bu kelimelere ulaşabilmek için hazırladığınız anahtar kelimeyi yazıp devamında önerilecek 8 adet anahtar kelime bulunacaktır. Bu anahtar kelimeler üzerine tıklayarak yeni anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz. Böylelikle hem çok ziyaretçi toplayan hem de en çok aranan kelimeleri inceleyerek bir SEO grubu da oluşturabilirsiniz.

Kelime Kalitesi Nasıl Ölçülür ?

Adwords Keywords Planner aracı yardımıyla bulduğunuz kelimenin kitlelere olan dönüşüne ulaşabilirsiniz. Bu panel üzerinde kelimenin hangi özellikleri hakkında fikir sahibi olabileceğinizi listeleyelim:

  • Kelimenin dönüşüm oranı
  • Kelimenin aranma oranı
  • Kelimenin rekabet oranı
  • Kelimenin İllere göre dağılımı
  • Rakip firmaların yaptığı çalışmalar (Bunu verilen fiyat kısmından anlayabilirsiniz)

Bu tip analizler yaparak kelimenin zorluk oranı ve üzerinde nekadar bir süre zarfında çalışmanız gerektiğini daha net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Google Trends

Google trends anahtar kelime oluşturmak için doğru olan araçlardan biridir. Hafta, gün, saat terimlerini kullanarak Google Trends üzerinden kelime analizlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sitede ticari kelimeler yerine internet sitenize ziyaretçi çekmeye yönelik kelime öbekleri yer almaktadır.  Yani gündemle alakası bulunan kelimeler ve cümleler bulunmaktadır. Örnek olarak, bulunduğunuz yerde bir euro artışı ile kelime popülerlik kazanabilir. Bu konu hakkında bir SEO optimizasyonu yaptığınızda ziyaretçilerin ilgisini çekip takip edilebilirsiniz. Başka bir örnekte göstermek gerekirse bir fotoğraf makinesi satışı yapıyorsanız, o anda nikon markalı bir fotoğraf makinesinin yedek parçasında arıza olduğuna dair bir algı yaratıldı. Magazin siteleri, haber siteleri ve benzer şekildeki bloglar haberi yayarak kelimeyi Trend aramalar içerisinde yer almasını sağlayabilmektedir. Bu durumda sizde konu ile alakalı olarak bir SEO optimizasyonu yaparak makinenin farklı yedek parçalarını satışa sunabilirsiniz. Hedef kitlenizin, Google’da daha çok hangi kelimeleri aratarak aradıkları hizmete veya ürüne ulaşmaya çalışabileceklerini kafa yorarak bulmaya çalışın. Herhangi bir web sitesinden veya bir araçtan yardım almadan önce kendi kendinize düşünmeniz size fayda sağlayacaktır. Kendinizi müşterilerin yerine koyarak “acaba ben olsam ne aratırdım”? diye düşünerek beyin fırtınası oluşturun.

Alt Kategori: Seo Blog
Ana Kategori: Google

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Shopphp SEO Nasıl Yapılır

5 (27) Shopphp SEO Nasıl Yapılır? Öncelikle SEO hizmeti oldukça önemli bir yer kaplamaktadır. Ülkemizde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 − two =