Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Ömer Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Seo Blog / Google Spama Girmemek İçin Yapılması Gerekenler

Google Spama Girmemek İçin Yapılması Gerekenler

5
(11)

GOOGLE SPAMA GİRMEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER         

Google, sıralamalarda yaşanan manipülasyonlardan ötürü backlinkleri devre dışı bırakıp etkisini de daha da fazla azaltmak için daha önce uğraşmasına rağmen pek başarılı bir sonuç elde edememiştir. Backlinkler her şekilde olgaritmayı etkilemekle beraber sıralamalar üzerinde de etkili bir unsur olmaya da devam etmektedir. Google yeni haberleriyle birlikte yapay olan linklerin ceza alınmasına da neden olacağını bildirmiştir.

Paylaştıkları haberler de ‘’linklerini takip et’’ mesajı paylaşılmıştır. Bu mesajla içerik reklamcılığının da link olmadığını da bir kez daha vurgulamıştır. Farklı sitelerden alınmış olan indirimler, reklamlar sitenin işleyişini anlatmak için makale içerisinde link alınmaması gerektiğini duyurmuştur. Özellikle bu konuyla ilgili ücretli link alarak ağ oluşturan siteler için ceza alabilecekleri konusunda ikinci bir uyarıda bulunmuştur.

Spam Linkleri Nelerdir?

Google tarafından web siteniz kalitesiz backlinkler sebebi ile iki şekilde cezalandırılır. Birincisi manuel spam cezalandırılmasıdır. Google web spam ekibi tarafından sitenizde organik olmayan linkleri tespit ederek cezalandırılmasıyla birlikte Search Console üzerinden bu durum size haber verilir. Size gelen bu bildirimler sonrasında gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yeniden değerlendirme isteği yollayabilirsiniz.

Dışarıya Verilen Linklerin Önemi Nedir?

Dışarıya verilen linklerin bağlantıları Google için önemli bir sinyaldir. Bu konuda oldukça hassas davranmalısınız. Öncelikle dışarıya link vermekten çekinmeyin bununla birlikte kaliteli içeriklere vereceğiniz referanslar içeriğinize oldukça güç katacaktır. Spam ve zararlı olan içeriklere verilmiş linkleri sitenizde barındırmamaya dikkat etmelisiniz. Düşük kaliteli olan spam sitelere giden bağlantılar size zarar vermekle birlikte linklerde sizin kontrolünüzde olmayabilir. Eğer sitenize kullanıcılar yorum yapabiliyorsa, içerik ekleyebiliyorsa bu alanları sıklıkla kontrol etmelisiniz.

Sitenizden dışarıya giden kırık linkleri düzenli bir şekilde kontrol edip güncellemelisiniz. Kırık linkler var olmayan sayfalara verdiğiniz linklerdir. Paralı olan linkleri ise, affiilate linklerini nofollow olarak işaretlemelisiniz.

Google Disavow Aracı İle Bağlantılar Nasıl Reddedilir?

Penguen ile eş zamanlı olarak duyurulan Google disavow aracı ile sitenize verilen bağlantıların kaldırılmasını sağlayamadıklarınızın Google’a bildirerek dikkate alınmamasını talep edebilirsiniz. Sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını olumlu katkı sağlayacak linklerin reddedilmesini istemezsiniz bu nedenle yönergeleri dikkatle incelemeniz önemlidir.

Bu araç basit bir txt sayfası oluşturarak her satıra bir adres yazılacak bir şekilde reddedilmesini istediğiniz bağlantıları da Google’a bildirebilirsiniz. Yorumlarınızın başına ‘#’ ekleyerek yorum satırları da yazabilirsiniz. Bu yorumları Google dikkate almayacaktır. Bu nedenle kendinize hatırlatıcı açıklamalar yazmak amacı ile kullanabilirsiniz. Zararlı olan linklerin tespit edilmesi halinde site sahibiyle iletişim kurarak linklerin kaldırılmasını istemeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Sonuç alamadığınız zaman ise disavow tool seçeneğine başvurabilirsiniz.

Manuel Spam Nedir?

Eski zamanlarda web spam olarakta adlandırılırken şimdi ise manuel spam ve tam spam olarak adlandırılmıştır. Eğer bir sitede manuel işlem varsa, o sitenin bir kısmı veya tamamı Google arama sonuçları dışında tutulmalıdır. Manuel işlem botların yapmadığı gerçek bir kişinin yaptığı incelemeye verilen isimdir. Birçok siteye link veren web sitelerden, site içeriğinizden veya sektörünüzden farklı sitelerden hacklink diye tabir ettiğimiz uygunsuz backlinklerin alınması sitenizi ciddi bir anlamda zarara uğratacaktır. Sitenizi geri düşürmek için bunları kendiniz alabileceğiniz gibi linkleri spam sitelerine de başka birileri koyabilir. Manuel spam’dan kurtulmak düşündüğünüz kadar zor bir şey değildir sadece uğraştırıcı olacaktır. Çünkü gelen backlinkleri, verdiğiniz linkleri, yazı içeriğinizi kontrol etmeniz gerekmektedir. Öyle ki legal bir şekilde çalışma yapıyorsanız, manuel spama girme ihtimaliniz bulunmayacaktır. Organik şekilde oluşan backlinkler her zaman sizin için en iyisi olacaktır. Yavaş yavaş emin adımlar attığınız sürece başarıya ulaşacaksınız.

Alt Kategori: Seo Blog
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Bölgesel Seo Faydaları Nelerdir

5 (11) Bölgesel Seo Faydaları Nelerdir Müşterileri işletmeye çekmek ve kazanç sağlamak için yerel SEO’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 13 =