Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Şükrü Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Seo Blog / Backlinkin Yararları

Backlinkin Yararları

5
(11)

Backlink Yararları

Birçok blog yazarları ve site sahipleri başlar başlamaz SEO yapıp Google da görünür olmak isterler. Fakat ‘backlink’ terimini anlamakta zorluk çekerler. Kısaca anlatmak gerekirse, backlinkler web sitelerine gelen link bağlantılarına denir. Bir web sitesi başka bir siteye link vermesi durumunda, backlink adı oluşur.  Google ve diğer siteler için backlinkler hala SEO için önemli bir site olsa da sitenizi bir numara yapmanız için gerekli olan bir kaynak değildir.

Web siteniz için kaliteli backlink almanın yolları;

  • Kaliteli makaleler yazın.
  • Misafir blog yazarlığı yapın.
  • Web sitenizi web dizilerine ekleyin.
  • Rakiplerinizden yararlı backlinkler alın.

Seo da backlinklerin avantajları

  • Organik sırlamayı geliştirir.
  • Daha hızlı endeksleme yapar.
  • Yönlendirme trafiği oluşturur.

Otoritelerinizi Yükseltmek İçin Yararlı Olan Backlinkler

Bir web sitenize veya bir blog yazısına eklediğiniz tüm linkler dofollow linkler olup domain otoritenizi karşı taraf ile paylaşmaktadır. Dofollow link verdiğinizde, güçlü bir otorite paylaşımı yaparak web sitenizin otoritesini yükselterek ciddi bir oranda gelişme sağlarsınız.

Root Domain Backlinkler ( Kök Domain Linkleme )

Root domain backlinkler web sitenize benzersiz bir etki alanından gelen geri bağlantıların sayısını ifade etmektedir. Herhangi bir web sitesi web sitenize yirmi kez bağlanmış olsa dahi, yalnızca bir bağlı kök etki alanı olarak kabul edilmektedir.

Internal Linkler ( İç Bağlantılar )

Aynı domainde, bir sayfadan diğer sayfaya giden bağlantılara internal link denir. Bu bağlantı Google ve diğer arama motorları tarafından taranmasını kolaylaştırarak web siteniz için yarar sağlayacaktır.

Düşük Kaliteli Backlinkler

Spam olan linklerin çok çıkış yaptığı, yani bir sayfada yirmide fazla link çıkışı olan, otomatik oluşturulmuş sitelerden gelen spamlar sitenize yarardan çok zarar verecektir. Backlink alırken bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

SEO da Backlinlerin Avantajları

Son birkaç yıl içinde backlinklerle ilgili birçok şey değişmiştir. Daha önceden düşük kaliteli olan spam linkler bile web sitenizin kolayca sıralama almasına yardımcı olurdu. Google, Penguin algoritmasını geliştirdikten sonra zorunlu olarak backlink anlayışı değişmiştir. Kaliteli sitelerden alınan linklerin içeriğimizle alakalı yani contextual olması önemli bir husustur. Örnek olarak gösterilirse kedilerle ilgili bir siteniz varsa ve diğer sitelerden balıklarla ilgili backlinkler alıyorsanız, bu bağlantılar web sitenize iyi bir yarar sağlamayacaktır. Lakin alakalı olan web sitelerinden alınan backlinkler bir romanın devamı gibidir. Diğer sitelerde bulunan tüm linklerin potansiyel bir trafik kaynağı vardır.

Bu nofollow bile olsa oldukça yararlı olacaktır. Bu sebeple amacınız her daim otoriter ve alakalı sitelerden backlink almak olmalıdır.

Backlinkler diğer web sitelerinden gelen dofollow linkler otorite aktarımı yaptığından dolayı, hedeflenen kelimelerde daha iyi bir arama motoru sıralamasına ulaşmasında oldukça yarar sağlayacaktır. Bu, fazlasıyla backlink aldınız diye birçok kelimede birinci sırada olacaksınız anlamına gelmemektedir. Gerekli olan iç optimizasyon sağladıktan sonra alakalı olan siteden makalenize veya web sitenize verilen dofollow / nofollow backlinleri SEO için altın değerindedir.

Her zaman kaliteli ve işiniz ile alakalı backlink almaya özen gösteriniz. Otomatik olan backlink yazılımları Google’ın gözünde web sitenizin spam olarak görünmesine ve domain otoritenizin silinmesine ya da Google cezaları almanıza sebep olacaktır. Ayrıca makalelerinize trafik getirmek için sosyal medya reklamlarını kullanarak sosyal medyadaki takipçileriniz ile paylaşmayı ve işiniz ile ilgili olan kişilere makalelerinizi e-posta yoluyla tanıtmayı unutmayın. Rakipleriniz sizden daha güçlü görünebilir. Çeşitli araçlarla sahip oldukları linkleri takip ederek ve otoriter linklerden kendi siteniz için backlinkler alabilirsiniz. SEO kurallarını takip ederek, kaliteli backlink almak için sitenize sahip çıkmalısınız. Tıpkı bir amacınız için gösterdiğiniz çaba gibi web sitesi açmanızın amacını da unutmamalısınız.

Alt Kategori: Seo Blog
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Link Ağacı Nedir Nasıl Yapılır

4.8 (32) Link Ağacı Nedir Nasıl Yapılır? Tüm site yapınızı sorunsuz bir şekilde gezilebilir ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =