Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Furkan Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Seo Blog / Seo Dalgalanmalarından Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler

Seo Dalgalanmalarından Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler

5
(11)

Seo Dalgalanmalarından Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler

Genelde bu tür soruları sık sık duyarız. Google arama motorunda sürekli sıralamamı kaybediyorum, düşüş yaşıyorum vb. sorular hep oluyor.

Dalgalanmalar;

Herhangi bir sitenin olduğu konumu kaybederek daha sonra aynı konuma veya ona yakın bir pozisyona gelmesine dalgalanma denir. Bu düşüş birkaç gün sürebilir.

Dalgalanmalar Neden Meydana Gelir?

Bu dalgalanmalar Google arama motoru algoritmasının güncellenmesi ile ilgili değildir. Güncellemelerden sonra oluşan yeni algoritmaya göre eksik ya da algoritmaya uymayan bir çalışmanız ile ilgilidir. Bu da sıra kaybı yaşamanıza sebep olur. Dalgalanmalar ciddi bir şekilde Google sırasını etkilemiştir. Bu dalgalanmadan ötürü birçok site ilk 3’ten büyük düşüş yaşayarak ilk 200’e hatta 500’den çıkmaya doğru gitmiştir. Fakat bazı sitelerde büyük yükseliş yakalamıştır. Bu dalgalanmalar sektörü büyük ölçüde etkilemiş bazı site sahiplerini sıkıntıya sokmuştur. Bu tür sıkıntılarla karşılaşmamak için yeni güncellemeye uygun çalışmalar gerçekleştirerek eski konumunuza tekrar gelebilirsiniz. Bu çalışma değişikliğini yapmak zorundasınız. Bu çalışmalardan sonra tekrar mevcut sıranıza gelmeniz biraz zaman alabilir. O yüzden çalışmalarınıza yenilikler katarak biraz sabretmeniz gerekir.

Bu oluşan dalgalanmayı kavrayabilmek için ona uygun çalışmalar yapmanız gerekir. Bunun en önemli noktalarından bir tanesi de anahtar kelimedir. Google arama motoru anahtar kelime için sitenize toplam kalite puanı verir. Tüm site sahiplerinin yaptığı çalışmalar, içeriklerini değiştirmeleri, seo çalışmaları yapmaları, seo çalışmalarına ara vermeleri anahtar kelimenin toplam kalite puanını değiştirmektedir.

Arama motorunun algoritması öncelikle bir bütün olarak hesaplayıp daha sonra içerisinde diğerlerine göre o kelime açısından değerinizi hesaplar. Bunu hesaplarken sitenizi son ziyaret ettiği anı baz alır. Bunu Google Webmaster Tool içerisinde içerik kelimeleri bölümünde, sitenizin içerisindeki indekslenmiş kelimelere göre sizin anahtar kelimelerinizi belirleyerek yapar.

Bu dalgalanmaların sebebi,

Her gün, her saat, yeni sitelerin açılması ve aşırı derecede uygun olmayan sitelerin olması,

Kendi sitenizin konusu ile ilgili, birçok rakip site olması ve bununla ilgili çalışmalar,

Hedef olan anahtar kelimelerin sosyal medyada kısa sürede gündeme gelmesi,

Birçok kriter sizin anahtar kelimenizin toplam kalite puanını etkiler. Düzenli ve uygun çalışmalar yaparak anlık yükselişleriniz, ilk sayfalara gelmeniz bundan kaynaklıdır.

Seo çalışmaları olduğu sürece, kalıcı olmayı hedeflemelidir. Tabi ki kalıcı olmak için zamana ihtiyaç vardır.

Bu zaman dilimini şöyle açıklayabiliriz;

Bu zaman içerisinde Google sitenizin ziyaretçi seyirlerini, sitenin amacını (uygun bir site olup olmadığını) takip ederek karar vermesi için gerekli olan zamana denir. Birkaç gün dalgalanma yaşanır bu zaman dilimi içerisinde ciddi bir düşüş yaşarsınız yaptığınız aynı çalışmalarla tekrar aynı sıraya gelemediğinizi görürsünüz.

Bunda dikkat edilmesi gereken husus dalgalanmaların kısa sürdüğüdür. Yaşadığınız sıra kaybı, bir dalgalanmadan ötürü mü yoksa gerçek bir sıra kaybı olup olmadığını bir iki günde öğrenirsiniz. Eğer sıra kaybı bir dalgalanmadan ötürü ise seo çalışmalarına ara vermeden devam edin. Google bunu sizi sınamak için yapmaz. Sizin gibi birçok rakibinizin olduğunu da kesinlikle unutmayın. Ve bu yüzden sıkı sıkı çalışmaya devam edin. Çalışmalarınıza özen göstermeyip ilgilenmezseniz ciddi bir şekilde sıra kaybı yaşayabilirsiniz.

Dalgalanmaların oluşu, site sahiplerinin çalışmaları ve bunların ne konuda olduğu ile ilgilidir. Sitenizin yaşı, içerikleri güncelleme sıklığınız, yeni içerik oluşturma hızınız, doğru yapılandırılmış ve uygun siteye ait olmanız dışında diğer seo kriterlerine sahip olmanız bu çalışmalar devam ettiği sürece kalıcı olan pozisyonunuz olacaktır diyebiliriz. Dalgalanmalardan etkilenmemek anlamını da bundan çıkarabiliriz.

Alt Kategori: Seo Blog
Ana Kategori: Google

 

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Amazon Türkiye Pazaryeri Hakkında Bilgiler

5 (26) Amazon Türkiye Pazaryeri Hakkında Bilgiler Son yıllarda internete ulaşım oldukça kolaylaşmıştır, bu nedenle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 16 =