Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Ahmet Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Seo Blog / SEO Yapılması İçin İhtiyaç Duyulan Şeyler

SEO Yapılması İçin İhtiyaç Duyulan Şeyler

5
(11)

SEO Yapılması İçin İhtiyaç Duyulan Şeyler

Dijital dünyanın parçası olan SEO, kısaca arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Her arama motorunun örümcek ağları bulunmaktadır. Ve bu örümcek ağlar internet sitelerini gezerek analiz ederler. SEO rekabeti internet ortamı için faydası olmayanları ve zayıf olanları eleyerek diğerlerini öne çıkarmak için iyi bir yoldur. SEO çalışmalarının temelinde arama hacimlerini ve anahtar kelime çıkardığımız kelime analizi yapmaktadır. Anahtar kelime doğrultusunda yapacağınız stratejiler müşterilerin size erişmesini sağlayacaktır. Bu şekilde elde ettiğiniz kelimeler SEO çalışmalarında size yol gösterecektir. Peki bunun için doğru kelimelere nasıl ulaşabilirsiniz?

Fazlasıyla anahtar kelime analiz aracı bulunmaktadır. Bunların en başında gelen Google’ın sunduğu keyword planner (Anahtar Kelime Planlayıcıdır). Bu site üzerinden bir kelimenin arama hacmiyle birlikte kelimeyle alakalı diğer kelimeleri ve hacimlerini görebilirsiniz.  Bunun haricinde Keyword Finder, Keywordtool.io, gibi ücretli araçlarla da kelimelere ve arama hacimlerine ulaşabilirsiniz. Kelime analizi yaparken sıralamanızı iyi bir hale getirmek için beyin fırtınası yapmalısınız. Kategorilerinizi düşünerek eğer bir pazarlama şirketiyseniz sunduğunuz hizmetlerin listesini, eğer bir e-ticaret sitesiyseniz; satışını yaptığınız ürünlerin listesinin olabileceği kategorileri çıkarabilirsiniz. Kelimelerinizi seçerken arama hacmi yüksek, internet sitenizle alakalı ve rekabeti düşük kelimeleri tercih etmelisiniz.

Long Tail Keyword ( Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler )

Anahtar kelime analizi yaparken, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu kelimler genellikle, diğer kelimelere göre daha az aranan lakin toplam da yüksek oranda organik trafik sağlayan kelimlerdir. Örneğin amazon ‘DVD’ kelimesinden çok fazla trafik sağlamasına rağmen, DVD isimlerinden de (Avatar, The Pianist) gibi oldukça fazla trafik almaktadır. Anahtar kelime analizinizi yaparken yüksek hacimli kelimelere odaklanmak yerine, uzun kuyruklu kelimeleri belirleyerek stratejilerinize yer vermelisiniz. Bunun için beyin fırtınası yaparak uzun kuyruklu kelimeleri belirleyip, arama hacmini alarak, SEOQuake Chrome eklentisi ile anahtar kelimelerinizin rekabetini inceleyebilirsiniz.

SEO çalışmalarınızı iki başlık altında toplayabilirsiniz. Bu başlıklar site içi SEO (On-Page SEO) ve site dışı SEO (Off- Page SEO) olarak ikiye ayrılır. SEO çalışmalarında en iyi sonuca ulaşmak için sabırlı olmak ve arama motorunun yönlendirmeleri doğrultusunda sitenizi optimize ederek ilerlemelisiniz. Sitenize girdiğiniz içerikler h1 başlık tagları ile birlikte daha iyi bir düzene oturacaktır. H1 hiyerarşisi oluşturulduğu taktirde, elde edilecek SEO kalite puanı; arama motorlarında daha iyi bir ivme kazanmanıza sebebiyet verir. Bu sayede sitenizdeki ziyaretçi sayısı ve dönüşüm oranı da buna oranla artacaktır. On Page puanınızın üst düzeye ulaşabilmesi için, tüm bunların yanı sıra içeriklerinizi düzenli olarak girmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda içeriklerinizi planlayıp ve zamanlayarak, Google ve diğer arama motorlarına karşı güven kazanabilirsiniz. Kazanacağınız güven sayesinde index hızınız da bu sayede artacaktır. İndex hızınızın artması, gireceğiniz içeriklerin arama motorlarında daha hızlı yayınlanmasına sebebiyet verir.

Uzun Anahtar Kelimeler Nasıl Optimize Edilir

Uzun anahtar kelimelerin optimize edilebilmesi için derinlemesine bir anahtar kelime planlaması yapılması gerekmektedir. Derinlemesine yapılan anahtar kelime planlaması, hangi kelimeden daha fazla ziyaretçi kazanacağınıza yardımcı olacaktır. Ziyaretçilerinizin artışını sağlayabilmek için hem görsel, hem de metin açısından ilgi çekici bir siteye sahip olmanız gerekir. İlgi çekici bir siteye sahip olabilmek için de tasarım ve içerik düzeninin kalitesi birbiriyle uyumlu halde olmalıdır. Arama motorları her ne kadar uzun içerikleri sevse de, içerikleri daha anlaşılır bir hale getirmek; ziyaretçi artışını sağlamanın yanı sıra Search Console üzerindeki hemen çıkma oranını da yüksek miktarda düşürecektir.

Alt Kategori: Seo Blog
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Seocu Olmak ve Yeni Nesil Genç Seocuların Eksiklikleri

5 (30) SEO’cu Olmak ve Yeni Nesil Genç SEO’cuların Eksiklikleri SEO hizmeti günümüzde git gide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × one =