Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Fırat Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Dijital Hizmetler / Google Ads / Google Ads Nedir

Google Ads Nedir

5
(26)

Google Ads Nedir?

Eski adı Google AdWords olan Google Ads; Google da yapılan aramaların sonuçlarında, iş ortağınızın bulunduğu sitelerde veya Youtube kanal ve videolarında verdiğiniz reklamların yayınlanmasını sağlayan çevrimiçi olarak çalışan bir pazarlama aracıdır. Küçük, orta ve büyük ölçekli her türlü kurum ve kuruluşa hizmet vermektedir. Bu kanalı kullanarak verilen reklamlarda SEM diye tanımlanan Google arama motorunda karşınıza çıkan reklamların haricinde, ürünlerinizi rahatlıkla gösterebileceğiniz görsel reklam verme seçeneği de mevcut. Google’ın bu kanalı üzerinden verilen reklamlar, internetin reklam havuzunda en çok bütçe kullanılan kanaldır. Bu kanal kullanılarak verilen reklamlar 2002 yılında faaliyet göstermeye başlamıştır. An itibariyle de 1 milyonu geçkin kullanıcısı bulunmaktadır. 200’ü geçkin ülkede, 40’tan fazla farklı dilde kullanılmaktadır. Google Ads reklamlarınızın performansını çeşitli yöntemler ve grafikler sayesinde size tam olarak aktarabilir bir yapıya sahiptir.

Google Ads’ten Nasıl Reklam Verebilirim?          

               Online olarak reklam vermenin ve bunları kontrol etmenin ne kadar zor ve güvenilmez bir durum olduğunu biliyoruz. Ama Google Ads reklam yönetimi oldukça kolay. Ücretlendirme açısından da oldukça makul sistemleri var. Reklam verebilmeniz için öncelikle bir Google hesabınızın sahip olmanız gerekiyor. Eğer hesabınız varsa Google ads’e gidip direk hesabınızı açabilirsiniz. Eğer yok ise Google Account’tan bir hesap oluşturabilirsiniz. Google Ads’e girdikten sonra hemen başlayana tıklayıp e posta adresiniz ve web sitenizi belirtiyorsunuz. Bir sonraki adımda kampanya ayarlarınızı belirliyorsunuz. (bütçeniz, reklamın yayınlanacağı yerler, anahtar kelime veya kelimeleriniz, reklamınız, vb. Burada çıkan teklif kısmını Google kendi hesap etmektedir.) Bir diğer adım ödeme bilgileri kısmıdır. Bu kısımda faturalandırılacağınız ülke, hesap türü, kişisel bilgiler ve adres gibi kısımlar bulunmaktadır. Ödeme bilgileri kısmında bulunan saat dilimi kısmı büyük önem sarf ediyor çünkü bu saat dilimini sonradan değiştirmeniz maalesef ki mümkün değil. Bu sebepten dolayı bu kısmı dikkatli olarak doldurmanız çok önemli bir detay. Tüm bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldursanız an itibariyle ilk Google reklamınızı vermiş bulunuyorsunuz. Gördüğünüz gibi Google ads yönetimi oldukça kolay bir çevrimiçi reklam verme platformudur.

              

Google Ads’te Verilen Reklamların Ücreti Nedir?

               Google Ads’te ücretsiz reklam vermek maalesef ki mümkün değil. Ücretlendirme kelimeden kelimeye veya Google aramalarına göre bile değişiklik gösterebilir. Belirli metriklere bağlı olarak her an değişim gösterebilen bir yapıya sahip. Yani en az veya en fazla fiyat gibi bir sistemi yok. Reklam maliyetiniz 1 TL de olabilir 1000 tl de. Bu tamamen verdiğiniz reklam ile değişen bir sistem. Ücretlendirme sisteminde değişime sebep olan, Tıklama Başına Maliyet (CPC/TBM) denilen bir metrikle ücretlendirilmesi değişim gösteriyor. Burada kullanılan CPC terimi, reklamın konuyla alaka düzeyine, Google Ads’e eklenmiş kelime veya kelimelerin aramalardaki hacmine, iniş sayfası (landing page) dediğimiz kullanıcıların arama motorları için tasarladığı sayfalara veya çevrimiçi reklamlara tıklandığı an karşılarına çıkan ilk sayfayla alaka durumu ve sayfa açılışındaki hıza bağlı olarak değişen bir terimdir. CPC’nin maliyetini Google Ads size yansıtır. Yansıtılan bu maliyet size yansıtılandan daha az olabilir. Ama kesinlikle daha fazla bir maliyet olmayacaktır. Bunların yanı sıra kelime başı ortalama ne kadar bir ücret ödeyeceğinizi Anahtar Kelime Planlayıcı (Keyword Planner) sayesinde de öğrenebilirsiniz. Ücretlendirme ile alakalı bir diğer Google Ads hizmeti bütçenize göre reklam verebiliyor olmanız. Reklam için belirlediğiniz bir bütçeyi hesaba kaydederseniz bütçeniz bitene kadar sistem reklam verecek ve ay sonunda sürpriz bir durumla karşılaşmayacaksınız. Bu sistem sayesinde reklam bütçenizi otomatik olarak kontrol etmiş olacaksınız ve bütçe aşım derdiniz olmayacak. Tüm bu ödeme seçeneklerinin yanı sıra Google hesabınızla yaptığınız alışverişlerde kazandığınız promosyonları Google Ads’te kullanmanız mümkündür.

Alt Kategori: Google Ads
Ana Kategori: Dijital Hizmetler

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 26

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Google Ads Yardım Nasıl Alınır

5 (24) Google Ads Yardım Nasıl Alınır? Google ads ile iletişime geçip yardım alabilmeniz mümkündür. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + seventeen =