Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Hamit Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Trustrank Nedir

Trustrank Nedir

5
(11)

Trustrank Nedir

PageRank’ın arama motorlarındaki sıralaması gün geçtikçe etkisini yitiriyor. Bu sistem yerine Trustrank ve AuthorRank değerlerini gün geçtikçe daha önemli hale gelmeye başladı. Bir web sitesinin PageRank değeri 5 iken aynı arama sonucunda Pagerank’ı 2 olan diğer web sitesini bu sebeple daha üst sırada görebiliyoruz.

Trustrank Yaho ve Standford Üniversite’sinin birlikte Spam’a karşı ürettiği bir link analizidir.

Trustank genelde kıyaslama yapar. İyi bir siteye sahipseniz, iyi bir siteye link verirsiniz. Fakat kötü bir siteye sahipseniz kötü bir siteye link verirsiniz. Trustrank sistemi sayesinde, birçok site düşüş yaşadı ve birçok site yükselişe geçti. Bu sistem sayesinde birinci dereceden güven veren siteler editörler tarafından işaretlendi. Güvenirlik puanı verildi. Google botları tarafından yüksek puan alan siteler Trustrank sayesinde fark edildi. Bunu oluşturan ise kök siteleridir. Trustrank seo’ları tarafından seçilen kök sitelerinin Trustrank’ı %100’dür. Kök siteler tabanda mevcut iken Trustrank algoritması çalışır.

Kök Siteler

Kök siteler editörler tarafından özenle seçilen sitelerdir ve aynı zamanda güvenilirdir. Örneğin gündelik hayatta hemen hemen birçoğumuz tarafından bilinen Apple.com gibi siteler kök sitelerdir. Bu tür siteler link verdiği zaman 100 puanlık bir link verirler. Ve bu sitelerden link alırsanız, sizde her göndereceğiniz linkte 90 puanlık gibi bir link göndermiş olursunuz. SEO açısından oldukça önemlidir.

Özgün İçerik

Trustrank’ın görevlerinden bir tanesi de içerikleri bulup öne çıkarmaktır. Bu oldukça önemlidir. Bundan ötürü özgün içerikli gibi siteler yerini üst sıralarda bulabilecek.

Domain Yaşı

Siteler arasında yaş farkı vardır. Ve aynı seviyede tutulamaz. Daha önceden yapılan ve sürekli göz önünde bulunan siteler daha güvenli olduğundan yeni bir siteye göre daha üst bir seviyede olacaktır.

Ziyaretçi

İstemeden herhangi bir spam sitesine girdiniz, bir daha o siteye girmezsiniz. Fakat bildiğiniz ve daha önce girdiğiniz bir siteye girerseniz arama motorları sizin güvenilir bir site olduğunuza kanaat getirir.

Site Tasarımı

Örneğin, bir site tasarımlarınız günümüz güncel kriterlerine uyum sağlıyorsa herhangi bir siteden kopyalama yapmadıysanız bu kriterler sizde de var demektir.

Site Kodlaması

Arama motorları kopyalanmış, hatalı siteleri istemezler, bu hususa dikkat edilmelidir. Ayrıca botların siteleri daha kolay ve uygun bir şekilde indekslemesi için link yapısına özen gösterilmesi gerekir.

Domain Kiralama Süresi

Hemen hemen bütün spam siteleri 2 yıldan fazla domain kiralamazlar. Fakat 5 yıllık bir kiralanmış domain sitenizin güvenilir olduğunu yansıtır ve bu sizin için artı bir puandır.

Backlink Faktörü

Trustrank backlinke de ayrı bir önem verir. Fakat siteyle alakalı farklı bir siteden gelen backlinke önem verir. Böylece her siteden gelen backlink’ler siteyi daha güvenilir bir hale getirir.

Site Güncelliği

Sitenizin güncellemelerine dikkat etmek gerekir. Bu arama motorları için önem taşımaktadır. Siteniz güncel değilse arama motorları tarafından önemsenmezsiniz. Bu yüzden sitenizi düzenli olarak güncellemeniz gerekmektedir.

Sitede Kullanılan Dil

Kullandığınız dil kesinlikle önem taşımaktadır. Bu resmiyete dökülmese dahi kullandığınız dilin kelimelerine özen gösterip, imla kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu da dikkat edilmesi gereken başka bir husustur. Sitenizi düzenli olarak sık sık kontrol edip güncelleyin.

Benzersiz İçerik

Sitenizde bulunan içerikler tamamen size ait olmalıdır. Farklı bir yerden kopyalanmamalıdır. Bu sizin değerinizi arttırır.

Trustrank Nasıl Ölçülür

Trustrank ölçülemiyor. Nedeni ise belirli bir algoritmasının olmaması.

 

 Ana Kategori : Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Seo Dalgalanmalarından Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler

5 (11) Seo Dalgalanmalarından Etkilenmemek İçin Yapılması Gerekenler Genelde bu tür soruları sık sık duyarız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + ten =