Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Mustafa Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Alexa Nedir

Alexa Nedir

5
(11)

Alexa Nedir

Alexa, Amerika Birleşik Devletleri’nin Amazon firmasına ait seo ve web ölçümleme araçlarını sunan şirketlerinden biridir.

İnternette bulunan bütün siteleri düzenli bir şekilde baz alarak sıralamaya koyar. Bu araç tüm web sitelerini düzenli şekilde detaylı analiz ederek bulunduğu konum adına dünya üzerindeki bütün derecesini ölçebilen bir sistemdir. Alexa 1996 yılında kurulmuş, çalışmaları kuruluş tarihinden daha önceye dayandığı için çok güçlü ve detaylı bir veri tabanına sahiptir. Herhangi bir internet sitesini araştırdığınız zaman detaylı bilgileri edinmek adına ilk tercih edeceğimiz sistem Alexa’dır.

Alexa ölçüm yatığı zaman siteye olan girişlerin hareketlerini detaylı baz alarak düzenli ve hassas bir ölçümleme yapar. Alexa aynı zamanda siteye nasıl giriş yapıldığını tespit edebilir. Örneğin; Siteye arama motorlarını kullanarak mı yoksa adres kullanarak mı girmiş diye bakar. Aynı zaman da site içerisinde ne kadar süre kaldığını, hangi sayfaya girdiğini tespit edip detaylı bir analiz çıkarır.

Alexa Siteler Hakkında Bilgileri Nasıl Sağlıyor

Alexa birçok kaynağı kullanıp bilgileri elde eder. Ancak bunlardan en çok browser eklentilerinden faydalanır.

Alexa Sonuçları Güvenilir midir

Muhakkak ki analiz sistemlerinin hiçbiri %100 yeterli sonuç vermez. Sonuçta Alexa bir düzenleme sistemi tarafından ilerleyerek detaylı tahminler elde eder ve bunları sunar. Alexa analiz sistemi iyi bir veri tabanına sahip olduğundan ötürü en doğru verileri bize sunmaktadır. Örneğin bir siteye reklam vermek istediğiniz zaman Alexa’nın verilerini baz alarak reklam verebilrisiniz. Herhangi bir seo uzmanının bir sitede yaptığı çalışmanın hangi ölçüde yeterli olduğu Alexa’nın site içerisinde verdiği sıralama ölçüsü ile doğrudan ilişkilendirilir. Alexa içerisinde bir ölçümleme sistemi bulundurmaktadır. Birçok sitenin sıralaması Alexa içerisindedir. Yaklaşık 25-30 milyon site civarındadır. Birçok siteyi alexa sıralar.

Alexa Site Puanlandırma Sistemi

Yapmanız gerek unsur Alexa.com sitesine giriş yaparak arama butonuna sitenizin adresini yazarak detaylı incelemeyi başlatabilirsiniz. Bu sayede alexa sitenin tüm detaylarını dünya üzerindeki sırlamasını ortaya çıkarır. Alexa tüm bilgileri detaylı bir şekilde size sunar. Bunları yapmanız için sitede herhangi bir yetkili olmanıza gerek kalmadan araştırmalarınızı yapabilirsiniz. Alexa’nın içerisinde ülkeler kategorisi de bulunmaktadır. Sitenin içerisine girdiğiniz zaman İngilizce bir terim olan country adıyla geçen bu bölümden Türkiye’yi seçerseniz tüm ülkede en çok girilen ilk 100 siteyi görmeniz mümkündür. Bu işlemlerin ne kadar ciddi olduğunu birçok internet kullanıcısı bilmektedir ve internet üzerinden işlerin yürümesi yönünde kullanmaktadır. Alexa’ya giriş yaptığınız zaman herhangi bir siteyle iş birliği yapacak olursanız veya reklam verecek olursanız en yakın gerçek verilerine görmeniz söz konusudur. Bu şekilde aydınlanacak ve işlerinizi daha rahat yapabileceksiniz.

Alexa sıralamanızı görmek için https://www.alexa.com/siteinfo/ adresine girmeniz ve arama motoruna sitenizin adresini yazmanız yeterlidir. Ayrıca bunun dışından sitenizle ilgili birçok veriye ulaşabilirsiniz.

Alexa Site Ekleme ( Alexa Kayıt )

Alexa’ ya kendi sitenizi eklemek için herhangi bir kayıt işlemine gerek duyulmamaktadır. Çünkü Alexa toolbarı’nı kullanan kullanıcılar bu işlemi otomatikman yapar. Bundan ötürü alexa’ya site ekleme yoktur. Alexa’da belirli bir hit aldıktan sonra sitenizi görebilirsiniz. Belirli bir trafik akışı ve istatistik yakalayamazsanız siteniz alexa’da görülmeyebilir.

Alexa Değerini Arttırmak

Rankinizi düşürmek için Alexa’da ziyaretçi sayınızı artırmanız gerekir. Ziyaretçi sayınız arttığı zaman Alexa bunu tespit edecek ve rankinizi düşürerek sizi daha değerli siteler arasına koyacaktır. Alexa değerinizin yükselmesi için doğru yolları izlemeniz önerilir. Yapacağınız şey kendi bilgisayarınıza ve yakınlarınızın bilgisayarlarına Alexa Toolbar’ı yükleyin ve sık sık ziyaret etmelerini isteyin. Sıkça sayfa ziyaretleri ve olabildiğince sitede kalmalarını sağlayın.

 

Ana Kategori: Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 11

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Sosyal Medya Gelişimi ve Yükselişi

5 (27) Sosyal Medya Gelişimi ve Yükselişi Sosyal medya platformları ve genel olarak sosyal medya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 − 6 =