Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Can Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Anahtar Kelime Nedir

Anahtar Kelime Nedir

5
(12)

Anahtar Kelime Nedir

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)için anahtar kelime; doğru bir şekilde belirlenmesi gereken bir unsurdur. SEO da gerçek ve devamlılık sağlayacak bir başarı elde etmek için anahtar kelime araçları üzerinden titiz bir çalışma yapılmalıdır.

Herhangi bir hizmeti ya da bir ürünü satın alma ya da bilgi edinmek isteyen internet kullanıcılarının ürün, hizmet ve bilgi parçasını sorgulamak için kullandığı kelimelere anahtar kelime denir.

Long Tail-SEO ( Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime ) Nedir Neden Önemlidir

Uzun kuyruklu anahtar kelime birden fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelere verilen isimlerdir. Anahtar kelime seçiminde, genellikle en çok aranan kelimeler tercih edilmelidir. Anahtar kelimeler rekabetinde üst düzey olduğu kelimelerdir. Bu nedenle yoğun bir rekabet içerisinde yazılarınızın gözden kaçmasına neden olabilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken ise long tail keyboard yani “uzun kuyruk anahtar kelime” kavramından faydalanmanız gerekiyor. Bu strateji ile ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili detaylara ve bilgileri ulaşmak isteyen kullanıcılara daha kolay ve etkili bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Long Tail Keyword ( Uzun Kuyruklu Kelime ) Ne kadar Uzun Olmalıdır

Arama motorlarında yapılan aramaların %75 inden daha fazlası birden çok kelimenin bir arada kullanıldığı sorgulardan oluşmaktadır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler tercih edilirken de en popüler kelimelerden oluşan kombinasyonlar kullanılmalıdır. Ürün ya da hizmetinize ilişkin bir uzun kuyruk kelimeyi belirlerken, konuyu en açık dolaylı şekilde anlatan kelime grupları yerine, daha çok kullanıcıların arama motorunda sorgulatacakları kelimeleri düşünerek hareket etmelisiniz. Anahtar kelimenizi 3,4 veya 5 kelimeyle sınırlandırmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Örnek vermek gerekirse; su bardağıyla ilgili bir içerik hazırlıyorsunuz diyelim. Bu yazınız için”kırılmayan su bardağı” veya “dayanıklı su bardağı” gibi bir anahtar kelime seçmeniz siteniz için daha yararlı bir hale gelecektir. Hak verirsiniz ki kullanıcıların “yere düşünce kırılmayacak kadar sağlam bir su bardağı” benzeri bir kelime grubunu arama ihtimali son derece düşüktür.

Önceliğiniz her zaman popüler bir anahtar kelime olmalıdır. Long Tail Keyword(Uzun Kuyruklu Kelime) ri besleyen birer yan kaynak olarak görmelisiniz. Bunu kolay bir şekilde yapabilmek için popüler anahtar kelimeleri uzun kuyruk anahtar kelimelerle harmanlayabilirsiniz.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler (Long Tail Keyword) Nasıl Belirlenir

Her şeyden önce uzun kuyruk anahtar kelime seçimi yaparken arama motorlarında daima birlikte aranan kelimeleri göz önünde bulundurmalısınız. Arama motoruna bir anahtar kelime yazmaya başladığınızda arama çubuğunun altında beliren arama sorgusu önerileri, bu konuda size yardımcı olacaktır. Anahtar kelime sorgu sayfasının en altında ise beliren sorgu önerileri de uzun kuyruk anahtar kelime seçiminde size oldukça yardımcı olup yolunuz aydınlatacaktır. Öte yandan bu konuyla ilgili geliştirilmiş çeşitli araçlara da göz atabilirsiniz.

Keyword Nasıl Seçilmelidir Keyword Nasıl Yazılır

Benzer olan anahtar kelimeleri tespit edin,

Anahtar kelimelerin rakiplerini tespit edin,

Anahtar kelimelerin tıklanma ve kâr oranlarını tespit edin,

Hedef aranma kelimenin aranma oranını tespit edin,

Hizmet ve ürününüzü temsil edecek taslak bir anahtar kelime listesi oluşturun.

Bir anahtar kelimeye odaklı bir şekilde çalışma esnasında rakibinizin önüne geçemediğiniz takdirde yaptığınız çalışmalar emeğiniz boşa gidebilir ve bu nedenle ön plana çıkamazsınız. Bununla karşılaşmamak için anahtar kelimelerin tıklanmalarını ve anahtar kelimelerin rakiplerinin tıklanma oranlarını tespit ederek hareket halinde bulunmanız sizin için daha sağlıklı ve elverişli olacaktır. Ama gözünüz korkmasın çünkü Google Anahtar Kelime Planlayıcı ile bu anahtar kelimeleri bulabilirsiniz ve aylık ortalama arama sayısını ve tahmini TBM’i görebilirsiniz. Böylelikle reklam bütçeniz hakkında fikir de edinebilirsiniz.

Ad Words panelinde Araçlar > Planlama > Anahtar Kelime Planlayıcı ile anahtar kelimeleri bulabilirsiniz.  İlgili olan kelimeleri ya da URL’yi girerek, web sitenizde eşleşen kelimelerle tahminleri görebilir ve aynı zamanda reklam gurubunuza da ekleyebilirsiniz.

 

Ana Kategori: Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 12

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Bölgesel Seo Faydaları Nelerdir

5 (11) Bölgesel Seo Faydaları Nelerdir Müşterileri işletmeye çekmek ve kazanç sağlamak için yerel SEO’ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 5 =