Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Fırat Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Anchor Text Nedir

Anchor Text Nedir

5
(12)

Anchor Text Nedir

Gelişmiş ve gelişmekte olan dijital bir dünyanın dijital alt dallarından SEO konusundaki yazılarımızı size sunmaya devam ediyoruz. Hem yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmak hem de daha fazla tercih edilen terimlerin güncel durumları hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bugünün konusu çok kullanılan terimlerinden olan anchor text sorusunun cevabıyla birlikte nasıl kullanılması gerektiğine dair soruların cevabını da paylaşacağız . Geçmişten günümüze kadar devam eden sayfa dışı SEO (Off Pafe Seo) tekniklerinden biri olan anchor tex’in kelime anlamı çapa metin olup terim anlamı ise wep sayfalarındaki metnin içerisinde yer alan bir kelime veya kelime gruplarından oluşan tıklanabilir bir bağlantıdır . Anchor tex, genellikle  arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak istediğiniz kelimeler için kullanılır, ayrıca başka sitelerden bağlantı almak veya sayfa içi SEO (On Page SEO)’da da uygulanabilmektedir. Sayfa içi SEO’da veya web sitesi içindeki sayfa geçişlerinde de tercih edildiği gibi bir başka kullanım şekli de metin içerisinde geçen ve açıklaması veya daha fazla bilgiye ulaşması gerektiğini düşündüğünüz ama metini daha fazla uzatmak istemediğiniz durumlardır.

Metin içerisinde bağlantısı olan yani anchor text olarak seçilmiş kelime metin içerisinde bold, farklı renk, italik veya altı çizgi farklılığı anlaşılabilecek şekilde görünür. Seçtiğiniz kelimeden backlink almış olursunuz.

Anchor Text Nasıl Kullanılır

Etkili bir arama motoru optimizasyonu yapabilmek için anchor text seçimi önemli bir noktadır. Arama motorları kendini geliştirdikçe önemi artan ve uygulaması zorlaşan backlink tekniklerinden bir tanesi olan anchor text de uygulanması daha kritik bir teknik hal alır.

Anchor Text Çeşitleri

Anchor text profili oluşturmak için anchor text çeşitlerini bilmemiz gerekiyor.

Marka Bazlı Anchor Text

Adından da söz edildiği gibi anchor olarak marka isminin geçtiği link türlerinden biridir.

Örnek olarak; Yunus Taş seo,wordpress,blogging ve sosyal medya konularını ele alarak makale yazıyor.

Marka bir domainine sahip iseniz marka yazılı anchor en güvenebileceğiniz anchor text ürünüdür. Fakat tam eşleşen bir domain adınız var ise yeterince güvenli olmayabilir.

Genel Anchor Türü

Bu anchor türü CTA (call to action) şeklinde ifade edilen anahtar kelimeler içermeyen linklenmiş bir anchor türüdür. Genel olarak tıklayın gibi seçeneklerde kullanılır.

Örneğin; İletişime geçmek için Buraya tıklayın gibi seçenekler ile kullanılır.

Gördüğünüz üzere cümle içerisindeki buraya kısmı bir anchor kullanım türüdür.

Açık Bağlantı İçeren Anchor Text Türü

İsminden de söz edildiği üzere detaylı belirtilen anchor türlerinden biridir.

Örnek Kullanımlar;

https://www.goseoo.com

www.goseoo.com

https://www.goseoo.com/

www.goseoo.com/

Yazısız Anchor Türü

Genelde bu büyük markaların kullandığı ufak bir hile. Seçenek olarak iyi ya da kötü bir düşünce olması bir yana kullanımı oldukça yaygındır. Normal şartlarda her hangi bir zararının olduğunu soracak olursanız makul olduğu süre zarfında yoktur.

Resim Anchor Türü

Genelde çoğu kişinin resimlerden alabildiği anchor textin farkına değildir ve ya kullanmıyordur. Lakin link profili için oldukça faydalıdır.

Google resimlerinde yer alan ALT tagı içerisindeki bilgiyi anchor olarak kullanır. Bundan dolayı mümkün olduğu sürece tüm resimlerdeki ALT etiketine anchor text ekleyin. Lakin boş bırakırsanız yazısız anchor text türüne dahil olacaktır.

Marka Ve Anahtar Kelime İçeren Anchor Text Türü

Genelde daha güçlü bir link profili oluşturmak için muazzam bir anchor tex türüdür. Kullanımı oldukça uygun ve basittir. Size ait olan marka isminizi ve anahtar kelimenizi birlikte kullanmanız yeterli olacaktır.

Örnek Kullanım:

Goseoo kişisel blog

Goseoo  Backlink Kılavuzu

Anahtar adınızı ve marka isimlerinizi kolayca halledebilirsiniz.

 

Ana Kategori : Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 12

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Nofollow Nedir

5 (12) Nofollow Nedir Nofollow spam linklerinin engellemesidir. Yani HTML bağlantıları oluşturulurken Rel etiketinin yardımıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 7 =