Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Kamuran Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Backlink Nedir Ne Değildir

Backlink Nedir Ne Değildir

5
(12)

Backlink Nedir

Backlink, bir web sitesine bir başka web sitesinden verilen linklerdir. Backlink sitelerin güvenirliği açısından önemli bir konudur. Bu kavram hepimizin de bildiği dünyanın en iyi ve en büyük arama motoru Google’ın başarılarıyla beraber gündemimize geldi. Gooogle ‘ın Pagerank algoritmasıyla da birleşince bir siteye gelen backlinklerin katsayısını hesaplayan önemli buluşlardan biriydi. Google bu buluş sayesinde bütün arama motorlarından daha önce ve daha doğru sonuçlar elde etmeye başladı ve dünyada güvenilir bir marka haline gelen Google birinci sıraya yükseldi. Günümüzde milyonların kullandığı en büyük arama motorudur.

Backlinkler Siteye Nasıl Etki Eder ve Etkisi Nasıl Ölçülür

Backlinklerin neler olduğunu, kimlerin sizlere link verdiğini ve nerden geldiğini belirleyen birçok araç var. Bunlardan en iyileri olarak belirlenen Google Search Analtics. Bu Google Search Analtics sayesinde size link veren siteleri görebilirsiniz. Fakat önemli olan konu bu verilen linklerin size ne kadar fayda sağladığı. PR değerine benzer bir algoritma ile size verilen tüm bu linklerin faydalarının hesaplanması ve size olan tahmini puanın hesaplanmasını sağlar. Bu iş biraz zordur. Google’ın bile bu hesaplamayı yapması yaklaşık 2-3 ay gibi bir süre olduğu söylenmektedir.

Bu iş için önerebileceğim 2 çeşit araç var ve her iki araçta iki farklı algoritma puanı hesaplıyor. Bunlarda web sitenizin site dışı gücü hakkında bilgi veriyor. Şöyle ki iki farklı algoritma kullanıldığı zaman sonuçlar sayısal olarak birbirinden farklı çıkıyor. Bunun önemi yok çünkü her ikisinden de benzer oranlarda değerler çıkıyor.

Backlinklerin Faydaları

Backlink Seo tarafından çok önem arz etmektedir. Yanlış yapıldığı takdirde siteyi olumsuz yönde etkiler ve yarar yerine zarar verir. Sandbox’a düşmenize sebep olabilir.

Bu hususta dikkat etmeniz gereken maddeler şunlardır;

Kaliteli sitelerden backlink almanızı tavsiye ederim. Bilmediğiniz ve güven tescil etmeyen sitelerden backlink alırsanız bu sizi olduğu gibi olumsuz etkiler. Güvenilir sitelerden nasıl link alabiliriz derseniz, link almadan önce link alacağınız sitenin majestic ve MOZ puanlarına bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bunları kontrol ettiğiniz zaman daha güvenli bir şekilde akış sağlarsınız. Özellikle link alırken tercih edeceğiniz sitelerin puanları sizin sitenizden daha yüksek olmasını öneriyorum.

Sizinle beraber ortak konuları ele alan sitelerle iletişime geçin ve size yakın olan sitelerden link almaya çalışın.

Tabi ki link alış biçiminizde fayda var. Buna önem gösterin. Alacağınız herhangi bir link makale içinde geçen bir link olsun. Genelde sitelerin alt kısmında yer alan bu linkler, ücretli link olarak algılanabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise hedef anahtar kelimenizden link vermeye özen gösterin.

Oluşan bütün bu linkleri mümkün olduğunca ilgili sayfalarınıza vermeye çalışın.

Sandbox Nedir

Sandbox Google arama motoru tarafından, kalitesiz ve güvenilir olmayan web sitelerinin, arama sonuçlarında, olması gerekenden daha geride çıkmasını sağlayan bir sistemdir. Buna kısaca ne kadar çabalarsan o kadar karşılığını alırsın da diyebiliriz. Buna ceza demek yanlış olur. Çünkü sandbox’a düşmek seo çalışmalarında ki hataların sonucudur. Google arama motoru kendine ait web sitelerini de ilk etapta sandbox içerisinde tutar ve zamanla hak ettiği pozisyona gelmesini sağlar. Bütün bunların sonucu yapacağınız çalışmalarla ilgilidir.

Sandboxa Girdiğimi Nasıl Anlarım

En sık sorulardan biride budur. Bunu anlamanın yolu, çıkan sonuçları göz önünde bulundurarak anlayabilirsiniz. Bunun öğrenmenin yolu ise, Google aramalarında %100 üstte çıkmanızı gerektiren bir sonuç için olduğunuz konumu belirlemektir.

 

Ana Kategori : Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 12

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Pazaryeri Reklam Hizmetleri ve Fiyatları

5 (27) Pazaryeri Reklam Hizmetleri ve Fiyatları Online pazaryeri olarak adlandırılan ortam, alıcı ve satıcının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen + 19 =