Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Gökhan Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Backlink Nedir

Backlink Nedir

4.9
(33)

Backlink Nedir?

Backlink diğer web sitelerinin bir web sitesinin yönlendirdiği linkler olarak tanımlanabilmektedir. Kısaca bir bakıma bir web sitesinin başka web siteleri tarafından tavsiye edilmesi durumuna denmektedir. Bu oldukça önemli bir dış SEO tekniği olup arama motorları sitenizin diğer web siteleri tarafından bahsedildiğini algılayıp sizin sitenizi SEO anlamında oldukça iyi puanlamaktadır. Çünkü bu olaya mantıklı yaklaşacak olursak arama motorları sizin web sitenizin diğer web siteleri tarafından bahsedildiği görünce bahsedilen web sitesini içeriği o kadar iyi ki diğer web siteleri tarafından bahsediliyor veya sevilen bir web sitesi olarak tanımlamaktadır. Dolayısı ise bir web sitesini sevilen bir web sitesi olarak tanımlayan arama motorları o web sitesini daha üst sıralara çıkarmaktadır.  Kısaca backlink bir web sitesine başka bir web sitesinden verilen link olmaktadır. Backlink sayısı ve backlinklerin sahip olduğu nitelikleri bir web sitesinin güvenilirliği konusunda arama motorları için oldukça önemli olan bir kriter olmaktadır.

Backlink kavramı ve bunun önemi, Google’ın inanılmaz başarısı ile birlikte gündemimize girmiş olmaktadır. Google arama motorunun meşhur olan PageRank algoritmasında backlinklerin bir web sitesine olan etkisi katsayısı oldukça ciddi bir buluş olmaktadır. Google bu buluşun sayesinde diğer arama motorlarından çok daha fazla doğru sonuçlar göstermeye başlamıştır. Dünyanın lider arama motoru olmasının temel etkenlerinden biri de bu olmaktadır.

Dış SEO Teknikleri

En etkili dış SEO teknikleri arasında yer alan backlink ile web siteleri oldukça üst sıralara çıkabilmektedir. Başka siteler tarafından web sitenizin linkinin verilmesi olayı backlink nedir sorusuna cevap olarak tanımlayabiliriz. Dış SEO demek site dışı çalışmalar olmaktadır. Bir web sitesini üst sıralara çıkarmak amacı ile yapılan site dışı çalışmalar ile arama motorlarında üst sıralara çıkarmanız mümkün olmaktadır. İç SEO hizmeti bitmiş olan bir siteyi daha üst sıralara çıkarması için site dışı çalışmalar ve farklı çalışmalar yapmanız gerekmektedir. iç SEO hizmetinde olduğu gibi kullanmış olduğunuz site yazılımı veya e ticaret sitesi iseniz sitenizin kullanmakta olduğu e ticaret yazılımının dış SEO çalışmalarına etkisi yoktur. Siteniz diğer web siteleri tarafından bahsedilir ise sizin web siteniz Google araçları tarafından tespit edilir ve arama motorları sizin web sitenizi sevilen ve çok tercih edilen bir site olarak algılar. Bu da sizin web sitenizi SEO anlamında oldukça iyi puanlamasına sebep olmaktadır.

Backlinklerin Web Sitesine Olan Etkisi

Backlinklerin bir web sitesine veya web sitenize olan etkisini nasıl ölçersiniz diye merak ediyor olabilirsiniz. Backlinklerin neler olduğunu veya sizin web sitenize kimlerin link verdiğini bulmanıza yardımcı olan yüzlerce araç bulunmaktadır. Bu araçlar arasında en sık kullanılan ve en önemli, ücretsiz olanı Google Search Analticks olmaktadır. Bu aracı kullandığınız takdirde sizler de web sitenize verilmiş olan linklerin hangi sitelere ait olduğunu görmeniz mümkün olmaktadır. Web sitesine backlink olarak adlandırılan linklerin etkisini gördükten sonra web sitenizin SEO anlamında ne kadar etkilendiğini de görmeniz mümkün olmaktadır. Backlink SEO çalışmalarında oldukça sık tercih edilen bir dış SEO tekniği olmaktadır. Bir web sitesinin iç SEO hizmeti bitmiş ise geriye kalan dış SEO hizmeti yapılırken SEO uzmanları tarafından tavsiye edilen ve sık sık kullanılan backlinklerin oldukça önemi vardır. Sitenizi üst sıralara çıkarabilmektedir. Sitenizin başka siteler tarafından bahsedilmesi olayını Google araçları algılar ve sizin web siteniz arama motorları gözünde sevilen ve o kadar iyi içeriği var ki herkes bahsediyor mesajı vermektedir.

Alt Kategori: Nedir
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.9 / 5. Oy sayısı: 33

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Google Adwords Bir Anda Google Ads oldu

5 (26) Google Adwords Bir Anda Google Ads Oldu Eskiden Google adwords olarak bilinen Google …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =