Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Mustafa Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Footer Nedir

Footer Nedir

4.9
(29)

Footer Nedir?

Bir doküman veya bir web sayfasında en altta yer alan ve belirli verilen yer aldığı bir kısma footer denir. İnternet dünyası açısından bakacak olursak özellikle günümüzde artık bütün web siteleri kesinlikle footer alanına sahip olmaktadır. Footer hem site yöneticilerinin kullanacağı bir alan olup hem de kullanıcılar için fazladan kullanılabilecek dikkat çekici, ilgi çekici bir adam ve bölüm anlamına gelmektedir. Footer’ın tüm sayfalarda tekrarlanan bir içeriğe sahi olması da Footer’ı çok daha işlevsel bir hale getirmektedir. Sık sık ve her sitede bulunan footer bölümünde genel olarak iletişim, hakkımızda, alıntı yapma şartları gibi notların sık sık kullanıldığı bir sitenin alt kısmında yer alan bölüm olmaktadır. Kullanıcıların günümüzde alışagelmiş bir web sitesi anlayışı olmaktadır bu sebepten ötürü footer bölümü kullanıcılara ulaşmanız için gerekli olmaktadır. Çünkü bir kullanıcı web sitenize geldiğinde size ulaşmak istiyorsa veya başka bir şey amacı var ise ilk olarak footer bölümünü arayıp ora bakmaktadır. Hakkınızda bölümünü okumak için veya web sitesinin sahipleri ile iletişime geçmek için sık sık bakılan bir bölüm olmaktadır.

Footer Bölümünde Bulunması Gerekenler

Footer tasarımı önemlidir ve bazı olması gereken maddeler vardır. İlk olarak sıklıkla kullanılan logonuz ve sosyal medya butonları oldukça ilgi çekici olabilir. Sitenizin yazılımının verdiği özellikleri kullanarak footer bölümüne sosyal medya butonlarını eklediğinizde gayet hoş olmaktadır. Footer bölümüne ayrıca kategoriler ve popüler etiketleri de ekleyebilirsiniz. Önemli olan ve bazı kullanıcıların dikkat ettiği son yazılarınızı da Footer’a ekleyebilmektesiniz. Bu sayede kullanıcıların sizin web siteniz ne ile alakalı olursa olsun son yazılarınıza footer bölümünden rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bunlar Footer’da bulunabilecek özelliklerdir. Sizlerin de kafasında footer nedir diye bir soru var ise en yaygın kullanımı ile Footer’da bulunması gereken en önemli şey iletişim bilgileri ya da iletişim sayfasına link ve hakkımızda bölümüne link olacaktır. Bu en yaygım kullanım şeklidir. Footer bölümünde ayrıca alıntı yapma şartları, site haritası, en yukarı çık linki de sık sık kullanımı olanlar arasında yer almaktadır.

Footer Tasarımı Nasıl Olmalı

Footer tasarımında olması gerekenler çok sayıda olmaktadır ve tasarımına gelecek olursak ilk olarak düzenli bir görünüm elde etmelisiniz. Bütün maddeleri rasgele sıralama kullanıcılarınıza oldukça karmaşık bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden düzenli olmasına dikkat edin ve bütün bu maddeleri düzenli bir şekilde koymalısınız. Öncelikle bu başlıkları güzel bir tasarım ile sunmalısınız. Bunu yaparken boşluklardan ve başlıklardan faydalanabilirsiniz, ilgili olan konuları bir başlık altında toplayarak karışıklığın önüne büyük bir şekilde geçmiş olmaktasınız. Linklerin ve metinlerin sık sık yer aldığı bu kısmı boşluklar kullanarak bir tasarım yapabilmeniz de mümkün olmaktadır. Tüm tasarımlarda olduğu gibi sizin için oldukça önemli olan ve kullanıcılarınıza aktarmak istediğiniz konu başlıklarını footer bölümünde linklerini daha belirgin bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Kısacası önemli olan kelimelerinizi vurgulamak için daha belirgin veya kalın yazabilirsiniz. Footer bölümünde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de kesinlikle footer bölümünde güncel olan bilgiler kullanmalısınız. Güncel olmayan bilgileri kullanıcılarınıza vermeye çalıştığınızda bu oldukça kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatacaktır bu sebeple buna dikkat etmelisiniz. Footer bölümünü bir araç gibi düşünmelisiniz ve kullanıcıların aradığını kolay bir şekilde bulmasını sağlayan bir bölüm, hakkında bölümü, iletişim bölümü ve güncel site bilgilerinizin yer aldığı bir bölüm olarak kullandığınızda bu kullanıcılarınıza daha iyi standartlarda kullanıcı deneyimi yaşatacağınız anlamına gelmektedir.

Alt Kategori: Nedir
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 4.9 / 5. Oy sayısı: 29

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

SEO Blog Neden Önemlidir SEO Bloğu Nasıl Olmalıdır

5 (27) SEO Blog Neden Önemlidir, SEO Bloğu Nasıl Olmalıdır? Web sitenize bir blog kısmı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =