Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Mustafa Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Google Bot Nedir Ne İçin Kullanılır

Google Bot Nedir Ne İçin Kullanılır

5
(28)

Google Bot Nedir Ne İçin Kullanılır?

Googlebot, Google arama motoru tarafından kullanılan ve hala da aktif bir şekilde kullanılmakta olan bir web gezginidir. Web’in dört bir yanında yer alan sayfaların sürekli ziyaretini gerçekleştirir. Aynı zamanda bağlantıları da tarayıp listeleyerek web sayfalarının içeriğini alır, alınan içerik başka şeylerle bağlantı içeriyor ise bunu da belirtmektedir. Tarayıp isteyerek içeriği alan Google bot web gezgininin görevlerinden kastımız web sayfasını oluşturan kod ve kaynaklar, web sayfasını oluşturan kelimeleri alır. Ardından topladığı bütün bu saydığımız bilgileri arama dizini güncellemesi yapması adına Google’a iletmektedir. Dizinler, Googlebotun gönderdiği bilgiler doğrultusunda güncellen ilmesi işlemi gerçekleşir. Google dizini, web sayfalarının sıklıkla karşılaştırıldığı ve SEO olaylarının belirlendiği ve sıralandığı yer olmaktadır. Web sayfalarınızın Google’da bulunabilmesi ve sıralamada en optiminal seviyeye gelmeleri için Googlebot web gezgini tarafından görülebilmesi gerekmektedir ve erişebilir olması gerekmektedir.

Kısacası Google bot görevleri oldukça önemli olup aslında yaptığımız SEO çalışmalarının etkisinin bu araç sayesinde olduğunuz söyleyebilmekteyiz. Aklınızda bulunan Google bot nedir sorusunun en iyi cevabı SEO çalışmalarımızın sonucunda web sitenin sıralamasını belirlemekle görevli olan Google aracı diyebilmekteyiz. Google bot ayrıca kontrol edebilme imkânı da sizlere sunmaktadır. Google bot web gezginini takip edebilmektesiniz.

Google Bot Bir Web Sayfasını Nasıl Görür?

Google bot web sayfalarını taradıktan sonra yalnızlar tek tek bileşenlerini görebilmektedir. Bot tarafından ulaşılamayan içerikleriniz Google dizininde yer almaz ve bot bunu göremez. Google botun sayfalarınızı görüyor olması bu sayfaların içerisinde ne olduğunu tam olarak anladığı anlamına gelmemektedir. Örnek olarak bir web sitesi sayfasında resim olduğunu farz edelim bunu Google bot tararken bunu göremez. Yalnızda o resmi adlandıran arkasında yatan kodu görebilmektedir. Bu neden ile dizin bu resmi içermeyebilmektedir. Bunlara ek olarak göremediği durumları sıralayacak olursak web sayfanızın kaynağı robots.txt tarafından engellenmiş ise göremez. Sayfa bağlantılarınız okunamaz durumda ya da sayfa bağlantılarınız oldukça yanlış yapılandırılmış ise Google bot göremez. Kötü bir HTML kodlarını kullanılmış ya da kodlama hataları oldukça fazla durumdaysa, web siteniz gezginlerin sorun yaşayabilmekte olduğu flash ya da diğer teknolojiler ile kurulumu yapılmış ise Google bot sitenizi görememektedir. Aklınızda Google bot ne için kullanılır gibi bir soru var ise Google bot tamamen web sitelerini taramak için kullanılır. Saydığımız bazı durumlardan dolayı web sitelerini tarama işlemini gerçekleştirir fakat o hatalı yerleri görmez.

Google Botu Kontrol Etmek

Google botu bir robots.txt dosyasını kullanarak kontrol etmeniz mümkün olmaktadır. robots.txt dosyası Google botu kontrol etmek amacı ile kullanılan en yaygın yöntem olmaktadır. Web sitenizde yer alan web sayfalarının meta verilerinin hepsine robot talimatları ekleyerek te kontrol edebilirsiniz. Site haritalarını kullanarak, başlıklarınıza robot talimatlarını ekleyerek ve Google arama konsolunu kullanarak ta Google bot web gezginini kontrol etmeniz mümkün olmaktadır. Google bot web gezginini kontrol edebileceğiniz bir diğer yer de Google arama konsolu olmaktadır. Google bot web sunucunuza erişimi oldukça sık sık gerçekleştiriyor ise tarama oranını değiştirebilmektesiniz. Ayrıca Google botun sizin web sitenize robots.txt dosyanızı test etme, Google bot tarama hatalarını görme ve Google’ın web sayfanızı nasıl gördüğünü amaçlı da test edebilmektedir. Google bot kısaca web sitenizi kontrol etmesi ve taraması amacı ile görevlendirilmiş bir Google aracı, web gezgini olmaktadır. Google botu kontrol edebilirsiniz ve sitenizin olumlu sonuçlar almasını sağlamak elinizde olmaktadır.

Alt Kategori: Nedir
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 28

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

2019 SEO ve 2020 SEO Trendleri Nelerdir

5 (31) 2019 SEO ve 2020 SEO Trendleri Nelerdir? Google başta olmak üzere bütün popüler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × five =