Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Remzi Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Seo Blog / Lokal SEO ve IP Odaklı SEO Nedir Nasıl Yapılır

Lokal SEO ve IP Odaklı SEO Nedir Nasıl Yapılır

5
(27)

Lokal SEO ve IP Odaklı SEO Nedir Nasıl Yapılır?

Yerel işletmelerin günümüzdeki en büyük problemi olarak büyük firmalara kafa tutamamasıdır. Her alanda büyük firmalar ile rekabet edebilmesi oldukça zor olmaktadır. Ancak rekabette onlar için avantaj olan ve dahil olabilecekleri bir alan bulunmaktadır. Bu avantajları lokal SEO ya da bir başka deyişle yerel SEO olmaktadır. Web sitesine lokal SEO avantajını kullanan işletmeler büyük web siteleri ile rekabet edebilmektedir. Google arama sonuçlarında görüntülenen 7 farklı özelliği 3’e düşürmüştür. Örnek olarak telefon numarasının olduğu bölümü kaldırmış sadece harita üzerinde adres belirtmişse sadece çalışma saatleri bölümünü görüntülemekteydi. Ayrıca arama terimine bağlı olarak firmanın bağlı olduğu Google plus hesabı da kaldırılan eklentiler arasında yer almaktadır. Özellikle de Google plus hesaplarının firma web sitesine gelen kullanıcıları veya trafiği bölmemesi için yapılan bu değişiklik ile yerel işletmelerin isimlerini belirgin şekilde göstermesinin şansı da azalmış gibi görünmektedir. Bu tür değişikler oldukça önemlidir ve lokal SEO olarak adlandırdığımız SEO çalışması oldukça önemlidir ve kısaca bize coğrafi sonuç gösterecek her türlü aramaya lokal arama veya yerel arama demekteyiz. Lokal SEO bir web sitesini yerel aramalarda daha fazla kullanıcı çekmesi için yapılan SEO hizmetidir.

Etkili Lokal SEO Çalışması

Web sitesine yerel aramalarda daha fazla kullanıcıya hitap etmek ve trafiğini arttırmak için yapılan optimize etme işlemi lokal SEO çalışması olmaktadır. Bütün arama motorlarında bu optimizasyonunu yapmak mümkündür. Ayrıca lokasyon bazlı kullanıcıların yaptığı anlık olan aramalar sonucunda ürün ve hizmetleri tanıtmak için web sitesine yardımcı olan çalışmaların bütünüdür. Google yerel SEO hizmetleri, adres, web sitesi, ad işletme ile ilgili tüm temel bilgileri, iletişim numarası, hizmetler, sosyal medya profilleri, yerel dizinler ve Google yer alan işletme sayfanız olarak düzenlemekte olan bir sistem olmaktadır. Google yapılan Lokal SEO optimizasyonu oldukça fazla önemli olmaktadır. Çünkü Amerika’da yapılmış olan bir araştırmaya göre Google arama motorunun bu pazarda payı %88 olmaktadır. Bu ciddi bir rakam olup Google arama motoruna lokal SEO çalışmasında öncelik tanımak lazımdır. Yerel SEO çalışmaları önümüzdeki yılın trendleri arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise giderek artan sesli asistanlardan yapılan aramalar olmaktadır. Bir kullanıcı artık şu restoran nerede gibi arama yapmaktadır.

IP Odaklı SEO

Genellikle ıp odaklı SEO, neden bu kadar masrafa girelim ya da uğraşalım, hostinglerimizi değiştirelim diyenlerin ihtiyacı olduğu bir hizmettir. Google sitelerin sıralamasını bildiğiniz üzere SEO uyumuna ve kurallarına göre sıralamaktadır. Aynı zamanda da bu kaliteyi ayakta tutabilmek ve bazı yapılan hileler ve yanılmalara yer vermemek için her zaman bu kurallarda değişiklik yapmaktadır.  Biz sıralamalarda yükselmek adına backlink almaktayız. Backlink bulmaya çalışıyor ya da web sitesi için backlink ağı oluşturmaya çabalamaktayız. Bu durumda IP odaklı SEO yani devreye giriyor ve ıp adresleriniz ne kadar farklı olursa web sitesi için oldukça avantajlı olmaktadır. C class ıp adreslerinizin bile aynı olduğu çok fazla sayıda backlink yerine a veya b class farklı olan ıp adreslerinden alınan 5 link belki de web sitesini daha iyi yerlere getirmektedir. Tabi şunu da belirmeliyiz a ve b class ıp maliyetleri oldukça fazla olduğu için genel olarak webmasterlar SEO hostinglerdeki yer alan c class ıp adreslerinden satın alıp rahatça bir ağ oluşturmaktadırlar ve bu şekilde daha doğru SEO işlemlerini de yapmış olmaktadırlar.

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 27

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Lokal SEO ve IP Odaklı SEO Nedir Nasıl Yapılır

5 (27) Lokal SEO ve IP Odaklı SEO Nedir Nasıl Yapılır? Yerel işletmelerin günümüzdeki en …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + fifteen =