Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Yılmaz Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Pagerank Nedir

Pagerank Nedir

5
(12)

Page Rank Nedir Ne İşe Yarar – ( Yerini Trust Rank ‘e bıraktı )

PageRank, Google arama motorunun site sıralamalarında algoritmanın verilerine göre site değerini belirleyen 0’dan 10 ‘a kadar olan bir puanlama sistemidir. Bu değer genelde sitenizin içeriğine, sayfalara verdiğiniz bağlantılara ve bağlantı sağladığınız sayfaların verdiği bağlantı kalitelerine göre değişebilmektedir. Puanlamanızı yükseltmek size bağlıdır. Pagerank değer olarak Google arama motoru tarafından arama sonuçlarında site sıralamasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkilemekte ve daha iyi sonuçlar elde etmesidir.

PageRank, sitenizin değer ve kalitesinin bir göstergesidir. Site sıralamanızı belirleyen sadece PageRank değildir. Bunu etkileyen birçok etken de vardır. PageRank, Google’ın kurucularından olan Larry Page’den sonra seçilmiştir. PageRank, web sitesi sayfalarının değerini ölçmenin başka bir yoludur. PageRank, sitelerin sahip olduğu backlink sayısı ve bu backlink aldığı sitelerin pagerank değerleri kendi değerlerinin oluşması için en önemli etkendir.

PageRank tablosuna göre, 1 pagerank değerine sahip olmanız için 101 tane 0 pagerank değerli siteden backlink almanız gerekirken, 4 tane pr2 değerli siteden link almanız yeterli olmaktadır. Google sıralama algoritmaları güncellendiği kadar, pagerank hesaplama algoritmalarıda   güncellenmektedir. Bundan ötürü, bu hesaplamalarda belirli bir değere sabit olmak mümkün değildir. Bazı güncellemeler sonucunda bazı değişikliklerin beklenmedik artış ve düşüşlerin olduğu görülür. Bu durum diğer sitelerden aldığınız bağlantılarnı ve backlinklerin size yansıması olarak da düşünülebilir.

PageRank aslında Google için bir seçenek değil bir sonuçtur. PageRank değerini artırdığınızda sırlamada yükselmek gibi bir düşünceye kapılmayın çünkü sıranızı yükselttiğinizde başarılı olursanız pagerank değerinizde başarınızla orantılı bir şekilde artık gösterecektir. Google sıralama güncellemeleri, saatlik günlük ve haftalık olarak değişim gösterirken pagerank güncellemeleri 3 ay gibi bir sürede gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda pagerank Google sıralamasıyla bire bir ilişkili değildir. Değerler bire bir aynı oranda ilişkili olsaydı, pagerank değeri 1 olan site 5 olan siteyi geçemezdi.

Diğer bir hususta linklerin rel=’nofollow’ olarak verilmesidir. Nofollow kavramı ilk duyurulduğunda, spamla mücadele amaçlı olarak çıkarıldı. Bu konularla ilgili hiçbir resmi karar olmadığı için, dünyadaki birçok webmaster bu etiketin Google sıralamasında hiçbir olumlu etkisinin olmadığını belirtmeye başladılar. Fakat bu konuda gerekli açıklamaları sunarak, detaylı anlatımda bir açıklama yaparak birçok webmasterın ve seo uzmanının gerçekleri öğrenmesine katkı sağlasakta bu konuda birçok yanlış anlaşılma yer almaktadır.

Nofollow 2 şekilde kullanılmaktadır.

1 . Meta rorbots kodu olarak, bu tamamen arama motoru botlarının siteyi taramasıyla ilgili bir durum olup linkleri takip etmeme önerisi sunmaktadır.

2 . Linklere farklı tanımlanan rel=’nofollow’ etiketidir bu kodla bir bağlantı kurarak ya da doğrudan Türkçeye çevirerek birçok kişinin yanlış anlamasına sebep olan bir tanımlama ‘takip etme’ olarak bilinmektedir. Fakat rel=’nofollow’ etiketi kullanılan link Google pagerank algoritmasında dikkate alınmamasını belirtir. Örneğin, bu etiketi kullandığınız site sizden katma değer almayacak ve bu şekilde pagerank manipülasyonu yapılmayacaktır. Bu durum bir yandan sizin kefil olmayı kabul etmediğiniz ‘yorum alanları’ gibi vb. yapılarda kullanılmaktadır. Çünkü sitenize yorum yapan kişileri tanımadığınızdan ötürü siz isteyerek onlara link vermiyorsunuzdur. Bundan ötürü pegarenk değerinizden ödün vermenizi istemezsiniz. Fakat bu etiket, sitenin sizden aldığı link ve linklerle üst sıralara çıkmasına hiçbir şekilde engel değildir. Çünkü Google webmaster araçlarında, bütün backlink sorgulamalarında görünmekte birlikte doğrudan sıralamayı etkileyecek faydayı da sağlayacaktır. Bundan ötürü pegarenk değerlerinizi arttırmayacak link, Google sıralaması arasında doğrudan bir bağ olmadığını da en basit bu şekilde sunacaktır.

 

Ana Kategori : Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 12

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Seo Nedir

5 (31) SEO Nedir? SEO bir diğer adı ile arama motoru optimizasyonu olarak adlandırılan bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + twenty =