Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Sefa Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Arama Motoru Nedir

Arama Motoru Nedir

5
(27)

Arama Motoru Nedir?

Günümüzde internetin kullanımı oldukça artmış durumdadır. İnternet siteleri ve internette yer alan bilgi, ürün oldukça fazlalaşmıştır. Arama motoru ise internet sitelerinde aradığımız bilgilere göre en iyi sonuçları çıkaran bir sistemdir. Arama motorları sayesinde milyonlarda web sitesinden bizim ihtiyacımız olanı en iyi şekilde bulmaktayız. Arama motorları kullanımı internet için önemlidir ve arama motorları ile kullanıcılar bilgilere veya ticaret için ürünlere vs. ulaşmaktadır. Aklınızda olan arama motoru nedir sorusunun en iyi cevabı kullanıcıların ihtiyacına ve aratmasına göre internet sitelerini filtreleyen bir araç olmaktadır. Bir diğer husus ise SEO hizmeti olmaktadır. SEO hizmeti olarak adlandırılan ve bir başka deyişli arama motoru optimizasyonu hizmeti arama motorlarında özellikle e ticaret sitelerinin üst sıraya çıkması içi yapılan bir çalışma olmaktadır.

Her biri farklı bir siteye ailen olan sayfalara erişim sağlamak için URL web adresleri kullanımı oldukça yaygındır ve kullanılmaktadır. Bu nokta internet kullanıcıların erişmek istediği ve ihtiyacı olan bir bilgiyi içermekte olan en iyi web sayfalarına arama motorusayesinde ulaşması mümkün olmaktadır. Herhangi bir kuruluşun veya bir markanın internet sitesine, herhangi bir kişinin sosyal medyada var olan profiline veya profillerine, herhangi bir ürün ya da hizmete ve yerel bir habere ulaşmak için arama motorları kullanılmaktadır.

Arama Motorlarının Sağladığı Kolaylıklar

En popüler arama motoru olan Google arama motoru yapılan bir araştırmaya göre arama motoru olarak internet kullanıcıların %88inin kullanmakta olduğu bir araç olmaktadır. Google arama motoru yazılan anahtar kelimeleri sistem üzerinden araştırıp tüm bilgileri ve sonuçları kullanıcılar ile buluşturmaktadır. Milyarlarca web sitesinin bulunduğu bu internet ortamında istenilen web sitesinin ya da ihtiyaca, bilgiye ulaşmak için kolaylık sağlamaktadır. Günümüz teknoloji çağında olmaktadır ve işlemler daha kolay bir hale getirilerek arama motoru geliştirilmiştir. En çok kullanılan arama motoru Google olup ihtiyacınız olan her bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır.  Aramak istediğiniz kelimeleri yazdıktan sonra ara butonuna basmanız durumunda arama motoru bu noktada devreye girer ve istenilen kelimeye en uygun içerikleri bir dizi haline karşınızda getirir. Bu sıralamada en çok kullanılan ve aramam motorlarının kriterlerine en uygun olan web siteleri, en çok tercih edilen ve popüler siteler en üst sıralarda yer almaktadır.

Arama Motorları Ne İşe Yarıyor?

Dünya genelinde en çok Google arama motoru kullanılsa da Yahoo, Yandex gibi arama motorları da oldukça gelişmiş arama motorlarıdır. İnternetteki her bilgiyi kodlar aracılığı ile kullanıcılar için okuyan arama motorları HTML biçiminde bilgileri kullanıcılara sunmaktadır. Arama motorlarında sadece yazı ile aratma da yapabilirsiniz. Arama motorları çok farklı şekilde arama seçeneklerini sizlere sunmaktadır. Sadece yazı ile sınırlı kalmayıp video arama işlemi, görsel arama işlemi veya çeşitli arama sonuçlarını bulabilirsiniz. Sesli arama dahi yapabilme imkânınız bulunmaktadır. Google başta olmak üzere bütün popüler arama motoru araçları daha iyi sonuçlara ulaşabilmeniz için filtreleme seçenekleri sunmaktadır. Örnek olarak lokal arama yapabilirsiniz ve lokal aramalarda filtreleme işlemi ile sizin bölgenize en yakın restoranları bulmanız mümkündür. Google sizlere bu konuda oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Sadece Türkçe içeriğe sahip olan web sitelerindeki bilgileri istiyorsanız buna göre de filtreleme yapabilirsiniz. Dilediğiniz görseli sizin ihtiyacınız olan çözünürlük aralığında da filtrelemeniz mümkündür. Arama motorları hayatımızı kolaylaştıran araçlardan biri olup filtreleme ve birçok şekilde arama şekli ile karşımıza çıkan, kullanıcı dostu araçlar olmaktadır.

Alt Kategori: Nedir
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 27

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

SEO Türkiye’de Neden Henüz Bilinmiyor

5 (27) SEO Türkiye’de Neden Bilinmiyor? SEO olarak adlandırdığımız arama motoru optimizasyonu özellikle Avrupa, Amerika …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − nineteen =