Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Hamit Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Nofollow Nedir

Nofollow Nedir

5
(12)

Nofollow Nedir

Nofollow spam linklerinin engellemesidir. Yani HTML bağlantıları oluşturulurken Rel etiketinin yardımıyla meydana getirilebilen bir değerdir. Nofollow’un görevi web sitesinin tarayan arama motorunda botlarına komut vermesidir. Linkleri takip etmeme demektir. Bu sayede başka siteler başka bir internet sitesinin verdiği linklerden ötürü olumsuz etkilenmezler. Sitenin değer kaybetmesini önler. Nofollow linkler oluşturmak istediğiniz zaman linklerin içerisindeki ‘Rel’ komutuna nofollow etiketi vermeniz gerekmektedir. Nofollow etiketi Google tarafından üretilmiş olsa da diğer arama motorlarında da kullanılan bir etiket türüdür. Sürekli değişiklik gösteren ve gelişmekte olan Google arama motoru logaritmalarından ötürü nofollow’un değeri de zaman içinde değişmektedir. Bu link sayesinde kendi sayfanızda bulunan puanın herhangi bir link verdiğiniz başka sayfaya aktarılmasını komut vererek engeller. Nofollow oluştuğu andan itibaren birçok kişi tarafından tartışıldı ve yanlış açıklamalar yapıldı. Bu Google tarafından oluşturulan hızlı spam linklerini tanımlayan çok hızlı bir koddur. Nofollow sadece pagerank olarak bir görmezden gelmedir. Seo açısından önemli ve web site sahipleri tarafından bilinmesi gereken önemli bir konudur. Yazı ve linkleriniz için gerektiği zaman mutlaka kullanmanız için bazı kodlardan biridir. Neden mi nofollow? Arama motorları size aksi bir yön verene kadar sitenizdeki tüm linkleri arşive saklar ve indeksler. Sitenizde mevcut olan bu linkler sayesinde ceza almazsınız. Fakat bazı durumlarda Google arama motoru siteniz ile ilgili manuel işlemler yapmaya çalışabilir. Bunu engellemek için nofollow linkini kullanarak önlem alabilirsiniz. Herhangi bir tanıtım yazı veya belirli bir ücret karşılığında backlink satışı gerçekleştirirseniz, alıcıyı nofollow link çıkışı yapmaya ikna etmeniz size faydalı ve katkılı olabilir. Herhangi bir ürünün tanımı tanıtımı ve reklamı için link vermeniz gayet normaldir. Bu tür bağlantılarda mümkün olduğu kadar nofollow etiketiyle vermeniz size tavsiye edilir. Farklı bir durumda Google arama motoru tarafından ceza uygulanabilir. Nofollow linkler güven vermeyen, değersiz sitelere veya tanımadığınız sitelere giriş yaparken kullanılabilir. Böyle sitelere girmek zorundan kalırsanız kesinlikle nofollow kullanmadan girmeyiniz. Sitenizde indekslenmeyen sayfalarda arama motorlarına kapalı bir sayfa varsa herhangi bir link verme durumuyla karşı karşıya kalırsanız nofollow etiketi kullanın. Sosyal medya sitelerine girerken her içeriğin altında konumlandırdığımız instagram veya twitter gibi sosyal medya sitelerine ait paylaşım butonlarının nofollow etiketine sahip olduğuna emin olmanız tavsiye edilir. Bu bilgileri uygulamaya koyduğunuz zaman doğru veya yanlış bildiğiniz birçok şeyi göreceksiniz. Sitenizin daha güvenli olması için yapmanız gereken unsurlara uymanızı tavsiye ederiz. Doğru olarak bildiğiniz yanlışları düzeltecek ve bunlar seo açısından sitenize yarar sağlayacaktır.

Size nofollow etiketinden söz edeceğim. Nofollow etiketi kendi web sitenizden dışarıya aktarmak istediğiniz linkler için kullanılmaktadır. Nofollow etiketleri ile  hedef olan kitleye daha çabuk ve doğrudan güvenli bir şekilde  erişim sağlar. Fakat her site eşit etki yaratmamaktadır. Sitelerin değişmeyen sayfalara bağlantısı vardır. Bundan ötürü nofollow etiketi kullanılır. Bu yüzden Google arama motoru güvenli olmayan içeriklere ayrıca ücretli olan bazı bağlantılar yüzünden nofollow etiketi kullanmanızı tavsiye eder. Örneğin sitelerinizde metin linki gibi, reklamlar var ise nofollow etiketlendiklerinden emin olmanız tavsiye edilir. Bu hususa dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü başarılı bir seo çalışmasının ve yapılanmasının anahtarı linklerden geçer. Çünkü başarılı ve özverili olan her bir seo için, çalışma yapılan ve siteye verilen bağlantının öneminin ne kadar büyük olduğunun farkındadır. Çünkü bu linkler siteye erişmenin ve sıralamasına etki etmesi sağlayan önemli unsurlar arasında yer alır.

 

Ana Kategori : Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 12

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

N11 Entegrasyonu

5 (27) N11 Entegrasyon Satışını yapmak istediğiniz ürünlerinizin bütün bilgilerini(açıklama, kargo, fiyat, görsel) tüm işlemlerinizi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =