Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Can Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / Dofollow ve Nofollow Nedir

Dofollow ve Nofollow Nedir

5
(12)

Dofollow Nedir

Dofollow ve nofollow bazılarımız görmüş ve bazılarımız duymuşuzdur. Bu linklerin bize olan faydasına, seo’yla bağlantısına ve bize nasıl bir katkı sağladığına değiniyoruz.

Arama motorları uyumlandırmalarında sıklıkla duyduğumuz kelimelerden ikisi de dofollow ve nofollow’dur. Birçok seo kitaplarında genellikle dofollow ve nofollowun aynı olduğu kanısına varılır. Size bunların nasıl kullanıldıkları ve ne işe yaradığı hakkında bilgilendirme yapacağım. Bunların size kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum. Dofollow  dış Seo çalışmalarında kulanılan bir link türüdür. Arama motoruna komut vererek çalışır. Dofollow, index botlarının, crawler botlarının linkleri takip etmesini sağlamaktadır. Linkleri botlar. Girmesini ve gezmesini sağlar. Seo’ da en etkili link dofollow linktir. PR değerlerinden yararlanmasını iletir. Yararlanmasını komut olarak aktardığı için dofollow linkler kesinlikle nofollow linklerden daha çok etki etmektedir.

Google’ın geliştirmiş olduğu bu sistem link aktarım sistemini belirten bir değişkenliğe sahiptir. Sürekli olarak gelişmeye yatkın olan bu sistem algoritmalar sebebiyle sürekli olarak değişim göstermektedir. İnternet üzerindeki diğer bütün olgular gibi bu sistem de algoritmaların etkisiyle değişebilmektedir. Bu link sayfanız üzerinde bulunan puanın link verdiği başka bir sayfaya aktarılmasına engel olur.

sTüm yönleri ile bu link hızlı spam linklerinin artmasını engelleyen ve bunlara karşı tasarlanan bir koddur diyebiliriz. Google her gün yeni spamlar ve saldırılara karşı yeni bir önlem almaktadır. Bu önlemler gün geçmeden yeni hack ve saldırı sistemleri tarafından ekarte edilmektedir. Yapılan tüm alternatiflere yeni çıkan bir spam saldırısı korsanlar tarafından geliştirilerek İnternet’e sürülür. Google her geçen gün tüm bu hızlı spam saldırıları için yeni birçok alternatif kod üretir. Bu kodda Google’ın ürettiği alternatif kodlar arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok kişi bu kodu naindex ile karıştırmaktadır. Fakat bu sayfayı ziyaret eden ve linki görmezden gelmesine sebep olan kod naindex kodudur.

NoFollow Nedir

Nofollow arama motorlarında botların bağlantılarını, arama motorlarındaki bağlantı kitlesinin sıralamasına doğrudan etki ettiğini belirleyen bir HTLM niteliğidir. Google tarafından geliştirilmiştir. Yani botların giremediği, sayamadığı linklerdir. Botlara, tarayıcılara örümceklere sayfadaki tüm bağlantıları izlemesini söyler. Bundan ötürü web sitelerinin arama motorlarının güvenliğini sağlar.  Bu sayede yüksek kalitede olan web sitelerinin linki verildiğinde sıralamanın düzgün bir şekilde işlevini sağlar ve bozulmamasını önler. Spam bağlantılarını engellemek için 2005 yılında arama motorları tarafından oluşturulmuştur.Seo için son derece önemli bir çalışmadır.

Google backlink saymamakta ve Yahoo backlink olarak görmektedir. Pr koduna alıcı ve verici olarak etkisiz kalır. Hitlere etkisi oldukça yüksektir. Ancak bu durum kullanıcı hitlerine yöneliktir. SEO çalışmalarında kesinlikle kullanılması gereken bir koddur. SEO çalışmalarına etkisi oldukça pozitiftir.  Google tarafından üretilen bu link siteyi takip eder ve indexler. Google tarafından üretilen bu kod Google’ın bütün kodları ve linkleri Nofollow olarak görmek istemektedir.

Nofollow ve Dofollow Arasında Fark Nedir

No follow linkinin özelliklerinden bir tanesi de arama motoruna bağlı olan butonun bağlantıyı takip etmesine izin vermemesidir. Herhangi bir linke nofollow eklediği takdirde başka bir site sizin sitenize zarar vermez. Özellikle arama motorları buna özen gösterir ve çok dikkat eder. O yüzden kaynağı belirsiz sitelere link verirken bu özellik kullanılır.

Dofollow bağlantıları, tüm arama motorlarının web sitelerimize erişmesine izin verir. Yani linke herhangi bir özellik tanımlamadığımızda dofollow olarak biliniyor. Bu linkin içerikleri iyi değilse seo puanı sizi olumsuz yönde etkilyebiliyor. O yüzden bu konuda dikkat edilmeli ve hassas davranılmalıdır.

 

Ana Kategori : Nedir

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 12

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Shopphp SEO Altyapısı Faydaları

5 (27) Shopphp SEO Altyapısı Faydaları Shopphp bir e ticaret yazılımı olup tamamen SEO dostu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =