Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Remzi Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Google / Nedir / HTML CSS Nedir

HTML CSS Nedir

5
(30)

HTML CSS Nedir?

Günümüzde web sitelerin vazgeçilmezi haline gelmiş olan HTML (Hyper Text Markup Language), sadece bir programlama dili olarak tanımlamak yanlış olmaktadır. Zira HTML kodları ile kendi başına çalışan bir program yazmak imkânsız bir durum olmaktadır. Ancak bu dili yorumlamakla yükümlü olan programlar mevcuttur ve bu programlar aracılığı ile çalışabilen programlar yazmak mümkün olmaktadır.  Programlama dilinin denilmemesinin sebebi olarak bunu göstermemiz mümkündür. Bu da html nedir sorusuna en iyi cevaplardan biri olmaktadır. HTML dosyalarının aktarımında görevli olan http (Hyper Text Transfer Protocol) kullanılmaktadır. Temel gereği olarak yazı, video, görüntü gibi çok değişik verileri ve bunları içermekte olan sayfaları birbirine basit bir biçimde bağlamak, buna ek olarak söz konusu olan tüm sayfaların web tarayıcısı yazılımları tarafından en düzgün olarak görüntülenmesini sağlayan ve bunun için gerekli olan kuralları belirlemektedir. HTML kodunu web tarayıcıları okur, yorumlar ve görsel bir hale dönüştürmektedir. Dolayısı ile aynı HTML kodunun bir farklı tarayıcıda çalıştırıldığında farklı sonuçlar vermesi de oldukça olası bir durum olmaktadır.

Bu farklılıkları, düzeni, tasarımı vb. sağlayan ve HTML kodlarının yanında mutlaka kullanımı olan CSS kullanılmaktadır. Basamaklı stil şablonları ya da basamaklı biçim sayfaları ile bilinen kısa adı ile CSSHtml kodlamasına ek olarak metin ve format biçimlendirilmesi alanında oldukça fazla olanaklar sunan bir web teknolojisi olmaktadır. Bir web sitesi içerisinde birbiri ile uyumlu olan renk ve yazı tipi gibi öğelerin her sayfaya göre ve her sayfa için ayrı ayrı bir şekilde değil de tekbir yerden yönetilebilmesi anlamına gelen bir çeşit kodlama türü olarak tanımlanabilmektedir.

CSS ile Neler Yapılabilmektedir

CSS kullanımı ile HTML ile yapamayacağınız birçok şeyi yapmanız mümkün olmaktadır. Bir sayfa yer almakta olan bütün öğeleri veya belirli bir kısımda yer alan öğeyi renk, boyut, sayfadaki konumu, arka plan resmi, sağında ve solunda var olan boşlukları ve daha birçok özelliği ile sağladığı avantajlar yönünden CSS tanımlamaktayız. Bir CSS dosyası ile bütün sayfalarınızın stilini oluşturabileceğiniz için sayfalarınızın boyutu küçük, yükü oldukça fazla hafifler. CSS dili diğer dillere göre oldukça kolay öğrenebileceğiniz bir dil olmaktadır. Şunu da belirmeliyiz ki CSS öğrenmek için sizlere gerekli olan en önemli bilgi temel HTML bilgisi olmaktadır. Dolayısı ile HTML bilmeden CSS kodlarını kullanmanız oldukça zor ve olanaksız bir durum olmaktadır. HTML öğrenmeden CSS’ye başlamamanız şiddetle uzmanlar tarafından tavsiye edilen bir durum olmaktadır.

CSS Öğrenmek İçin Gereklilikler

İlk olarak belirttiğimiz gibi CSS öğrenmek için size ilk olarak HTML bilmenizi önermekteyiz. HTML bilmeden CSS kodlarını kullanmanız oldukça olanaksız ve zor olmaktadır. Ayrıca CSS öğrenmek için bir diğer gerekli bilgiyi soracak olursanız İngilizce olmaktadır. Dolayısı ile CSS nedir sorusuna en iyi cevap HTML bilgisine sahip insanların oldukça fazla site düzenlemesi yapabileceği bir tür dil olmaktadır. İngilizce bilmek bu konuda oldukça önem taşımaktadır. Tabi ki de İngilizceyi su gibi bilin anadiliniz gibi konuşun gibi bir durum asla söz konusu olmamaktadır. Sadece CSS kodları içerisinde geçmekte olan kelimelerin hepsi İngilizce olmaktadır. Bu kelimelerin çoğunluğunun ifade etmekte olduğu şey ise Türkçe karşılığı olmakta olan kelimeler ile alakalı olmaktadır. Yine de ezberinizde güveniyorsanız eğer sizin için İngilizce bilmek şart olan bir durum olmamaktadır. CSS ile birçok şeyi yapabilirsiniz ve diğer programlama dilleri arasında en kolay öğrenebileceğiniz bir dil olmaktadır.

Alt Kategori: Nedir
Ana Kategori: Google

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 30

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

EpttAvm Pazaryeri Hakkında Bilgiler

4.8 (26) EpttAvm Pazaryeri Hakkında Bilgiler Son zamanlarda internetin kullanımı oldukça artmıştır, bu nedenle insanlar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 4 =