Whatsapp
Tıkla Ara
Bu Ay Neler Oldu ? : Hamit Bey İletişim Sayfasından Seo İçin Talepte Bulundu...
Seo / Dijital Hizmetler / Sosyal Medya / Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır

5
(27)

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği üzere arama motoru sonuçlarını direk veya dolaylı olarak etkileyen çok fazla kriter ve faktör bulunmaktadır. Bağlantı sayısı ve kalitesi, içeriğin güncelliği, URL yapısı, hangi anahtar kelime stratejisinin izlendiği, başlık etiketleri gibi çok fazla faktör bulunmaktadır. Son zamanda ise sosyal medya çok fazla gelişmiş olup SEO anlamında çok fazla öneme sahip olmaktadır. Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal ağlardan gelen beğenme oranları, yorumlar ve paylaşımlar arama motorlarının sıralama sonuçlarına olan etkisi git gide artmaktadır. SEO açısından oldukça önemli olan sosyal medya yönetimi oldukça iyi yapılmalıdır ve SEO uzmanları, SEO hizmeti veren firmalar bunu profesyonelce yapmaktadır. Sosyal medya platformlarından en etkili ve mantıklı şekilde yararlanma, sosyal medyanın SEO’ya etkileri oldukça büyük olup işletmesini büyütmek isteyen kişiler düşük ücretler karşılığında sosyal medyada reklam yapabilir. Çok daha büyük bir kitleye ulaşmak hiç bu kadar ucuz olmamıştı. Sosyal medya platformu gün geçtikçe gelişmekte olan bir platform olup reklam açısından da oldukça önemlidir.

Sosyal medya kullanıcıları genel olarak 3 farklı çeşitte olmaktadır. Topluluklar, gruplar, bireysel kullanıcılar ve şirketler olmak üzere 3 çeşitte olmaktadır. Türkiye’de sosyal medya kullanıcılarının yüksek bir kesimi genelde vakit geçirmek için kullanmaktadırlar. İlgisini çeken bazı yazı ve fotoğrafları paylaşır, birbirlerini takip edip iletişim halinde olurlar. Gruplara ve bazı topluluklara katılıp zaman geçirirler. Oyunlar ve ücretsiz uygulamalar oldukça ilgilerini çeker.

Sosyal Medya ve Şirketler

Şirketlerin genelde sosyal medyayı pr ajanslar veya sosyal medya alanında eğitim almış sosyal medya uzmanları ile bu işi yönetmektedirler. Birçok kurumsal şirketin sosyal medya sayesinde ciddi bir satış başarısı bulunmaktadır. Başarılı satışlarının yanında, hizmet konusunda sıkıntı yaşatan ve kalitesiz hizmet veren şirketler sosyal medya kullanıcıları tarafından linç yemektedir. Yorum, eleştiri ve diskle atarak bu olaylarda nasiplerini almaktadırlar. Burada işte sosyal medya yönetimi nasıl yapılır bilinmesi gerekmektedir. Siz iyi bir amaca yönelik, reklam yaparak sitenizi büyütmeye yönelik bir sosyal medya kullanımı istersiniz fakat kötü kullanımda ise bu sizin sitenizi, markanızı, şirketinizi oldukça kötü etkiler. Sosyal medya bir şirketi yükseltebilir de düşürebilir de unutmayınız. Sosyal medya doğru bir şekilde yönetilmelidir. Sosyal medya gücü oldukça fazladır hata yapmadan düzgün bir sosyal medya yönetimi için sosyal medya uzmanlarından birçok büyük şirketin olduğu gibi sizler de destek alabilirsiniz.

Sosyal Medya ve SEO

Sosyal medyada içerik ve ürünlerinizi paylaşarak veya yayınlayarak çok daha yeni müşteriler ve ziyaretçiler kazanabilmektesiniz. Ancak önemli olan bu ziyaretçileri siteye bağımlı olan, sitede ilgisini çekecek bir şeyler olması gerekmektedir. Sosyal medya hesap adlarınızı site isminiz ile aynı olmasına dikkat edin. Bu bilinirlik ve markalaşma açısından da oldukça büyük önem taşıyan bir durum olmaktadır. Bu sektörde oldukça fazla sosyal medya yönetimi yapan firmalar bulunmaktadır. Sosyal medya platformlarında yapılan en büyük hatalardan birisi de backlink alma amacı ile sosyal medyayı kullanan sosyal medya uzmanları oldukça yanlış yapmaktadır. Sosyal medyadaki SEO açısından olan önceliğiniz ve ilk amacınız içerik ve sayfalarınızı hızlı bir biçimde indexletmek ve kullanıcılar sunmak olması gerekmektedir. Yüksek değerlere sahip olan sosyal medya siteleri bildiğiniz üzere milyonlarca URL bulunmaktadır ve doğal olarak ta backlink etkisi oldukça fazla düşmektedir. Bu sebepten ötürü backlink almak yerine daha fazla müşteri kitlesi oluşturmak ve sosyal medya yönetimi yapmak çok daha etkili olacaktır.

Alt Kategori: Sosyal Medya
Ana Kategori: Dijital Hizmetler

Bu yayın ne kadar yararlı oldu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 27

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Mutlaka Okuyunuz

Footer Nedir

4.9 (29) Footer Nedir? Bir doküman veya bir web sayfasında en altta yer alan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + seventeen =